BEOGRAD – Beogradska bezbednosna konferencija (BSC), najveća konferencija o spoljnoj politici i bezbednosti na Zapadnom Balkanu, održaće se 27. i 28. oktobra 2022. godine u hotelu Hajat u Beogradu, u organizaciji Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP), pod nazivom “Autoritarizam kao uzrok rata i dužnost da se odupremo”.
Očekuje se da se tokom dvodnevne konferencije pokrene dinamična diskusija o kompleksnim izazovima sa kojima se Evropa i svet u ovom trenutku suočavaju, kao što su rat u Ukrajini, budućnost EU, borba za demokratiju, sajber bezbednost, energetska zavisnost, borba protiv organizovanog kriminala i dezinformacija.
Učesnicima ovogodišnje konferencije će se obratiti ovogodišnji laureati Nobelove nagrade za mir – Uladzimir Vialičkin, predstavnik Centra za ljudska prava Viasna iz Belorusije i Anastasia Garina, izvršna direktorka organizacije Memorial iz Rusije. Značaj hrabrih pojedinaca i organizacija civilnog društva u borbi protiv autoritarizma je prepoznao i Nobelov komitet koji je saopštio da ovogodišnji laureati Nobelove nagrade za mir predstavljaju civilna društva u svojim zemljama i pokazuju njihov značaj za mir i demokratiju. Vrednosti za koje se ove organizacije bore su vrednosti za koje se zalaže i organizacioni tim Beogradske bezbednosne konferencije i diskusijama želimo da istaknemo njihov značaj za svet u kome danas živimo.
Beogradska bezbednosna konferencija pruža prostor za hrabro razmišljanje i iskren dijalog sa evropskim i balkanskim liderima, istraživačima i zagovornicima javnih politika, akademicima, aktivistima, diplomatama, sadašnjim i bivšim političarima. Tokom šesnaest panel diskusija BSC će u Beogradu okupiti preko 80 panelista iz preko 20 država širom sveta.
Šef delegacije Evropske unije u Srbiji Emanuel Žiofre otvoriće panel posvećen uticaju rata u Ukrajini na politiku proširenja EU. Moderator panela Proširenje EU u novim geopolitičkim okolnostima: kako iskoristiti novi podsticaj? biće Nikola Burazer, programski direktor Centra savremene politike i izvršni urednik portala European Western Balkans. Diskusija će se fokusirati na značaj Zapadnog Balkana za evropsku bezbednost u svetlu novih bezbednosnih izazova, kao i na političku volju država članica EU da iskoriste novi impuls u politici proširenja i ubrzaju proces pristupanja zemalja Zapadnog Balkana.
Da li će nove geopolitičke okolnosti zaista ubrzati proširenje EU na Zapadni Balkan? Šta treba učiniti da ovaj proces bude efikasniji i uspešniji? Na ova i druga aktuelna pitanja odgovaraće Luka Šterić, istraživač Beogradskog centra za bezbednosnu politiku, Srđan Majstorović, predsednik Upravnog odbora Centra za evropske politike, kao i koordinatorka Evropske politike susedstva i proširenja u holandskom Ministarstvu spoljnih poslova Ivet Sepeši i poslanik u Evropskom parlamentu iz redova liberala Klemen Grošelj.
Tokom prvog dana biće reči i o autoritarizmu u EU i na Zapadnom Balkanu i izazovima koji on predstavlja za demokratiju. Diskusiju tokom panela Neliberalni izazov EU: Autoritarizam kod kuće i u dvorišu vodiće novinarka Una Hajdari, koja će sa svojim sagovornicima razgovarati o neliberalnim političkim sistemima u Evropi, njihovoj budućnosti, kao i njhovom značaju za građane i politiku proširenja. Učesnici panela biće Milica Delević, direktorka za konkurentnost, upravljanje i politička pitanja u Evropskoj banci za obnovu i razvoj, Nataša Kazačkine, šefica tima za unutrašnju politiku EU za Program za Evropu i Evroaziju Fondacije za otvoreno društvo, Selim Koru, saradnik Instituta za spoljnu politiku i Zuzana Selenji, direktorka Liderske akademije Instituta za demokratiju CEU.
Drugi dan konferencije ponudiće osvrt na mnoga relevantna bezbednosna pitanja, kao što su borba protiv dezinformacija, sajber bezbednost, organizovani kriminal i odnos Srbije i Kosova.
Još jedna važna tema o kojoj će se govoriti tokom drugog dana jeste položaj branitelja ljudskih prava, kome je posvećen panel Ljudska dimenzija bezbednosti na Zapadnom Balkanu – Postoji li zaštita za branitelje ljudskih prava? O uznemiravanju, pretnjama i zastrašivanju sa kojima se suočavaju branitelji ljudskih prava na Balkanu razgovaraće učesnici panela koji moderira Jovana Spremo iz Komiteta pravnika za ljudska prava (YUCOM).
Na konferenciji će između ostalih govoriti i Jovana Marović, potpredsednica Vlade Crne Gore za spoljnu politiku, evropske integracije i regionalnu saradnju i ministarka evropskih poslova, Besnik Bislimi, zamenik premijera Kosova, Odeta Barbuluši, savetnica premijera Albanije, poslanica u Evropskom parlamentu Katalin Čeh, Nils Muižnieks, regionalni direktor za Evropu Amnesty International, Nikola Dimitrov, bivši minister spoljnih poslova Severne Makedonije.
Kompletnu agendu konferencije sa spiskom potvrđenih panelista možete pogledati ovde.