BRISEL – Zajednički konsultativni odbor civilnog društva između EU i Srbije (JCC) usvojio je deklaraciju u kojoj se izražava puna podrška studentima koji protestuju i njihovim zahtevima. Izražava se i zabrinutost zbog sve veće političke i institucionalne krize u Srbiji, uz snažan apel za poštovanje vladavine prava, slobode medija i odgovornost institucija.
Zajednički konsultativni odbor je telo koje je sastavljeno od predstavnika Evropskog ekonomskog i socijalnog komiteta (EESC) i predstavnika organizacija civilnog društva i udruženja u Srbiji. Zajednički konsultativni odbor promoviše dijalog i saradnju između ovih subjekata u EU i Srbiji. Ovaj dijalog i saradnja obuhvata sve relevantne aspekte odnosa između EU i Srbije u procesu pregovora o pristupanju.
U deklaraciji koja je usvojena 7. aprila navodi se da JCC pažljivo prati velike studentske proteste koji su usledili nakon tragedije u Novom Sadu, izražavajući punu podršku zahtevima srpskih studenata za pravdu, odgovornost i funkcionalne institucije. Odbor je osudio svako nasilje nad mirnim demonstrantima i zatražio hitne istrage, uključujući i tvrdnje o upotrebi zvučnog oružja protiv građana.
JCC je deklaracijom pozvao Evropsko javno tužilaštvo da istraži moguće zloupotrebe sredstava EU, posebno u vezi sa rekonstrukcijom železničke stanice u Novom Sadu. Takođe je izrazio zabrinutost zbog korupcije, netransparentnosti i političkog uticaja na pravosuđe, ističući da je napredak ka članstvu u EU moguć samo uz stvarnu posvećenost reformama.
Posebnu pažnju u debati koja je prethodila usvajanju deklaracije izazvala je priprema za EXPO 2027, pri čemu je JCC izrazio zabrinutost zbog „lex specialis“, zakona koji omogućava državnim preduzećima da zaobiđu Zakon o javnim nabavkama.
JCC je upozorio i na odsustvo javne rasprave i socijalnog dijaloga u vezi sa kontroverznim projektom Jadar, ističući da se odluke koje direktno utiču na zdravlje i životnu sredinu ne mogu donositi bez učešća lokalnih zajednica i civilnog društva.
U deklaraciji se navodi i da su napadi na nezavisne medije i organizacije civilnog društva sve češći, uz kampanje diskreditacije, pravno uznemiravanje i uskraćivanje pristupa informacijama. Istaknuto je da je civilno društvo ključni partner u reformama i zaštiti demokratskih vrednosti, te da mora biti uključeno u sve faze procesa pristupanja EU.
Ocenjuje se da je proces evropskih integracija Srbije trenutno usporen usled izostanka stvarnih reformi u oblasti pravosuđa, medijskih sloboda i borbe protiv korupcije. U deklaraciji se takođe izražava zabrinutost zbog moguće manipulacije izbornim procesima i političke nestabilnosti uoči potencijalnih vanrednih izbora.
Kako je u ponedeljak uveče saopšteno, Privredna komora Srbije (PSK) glasala je protiv usvojene deklaracije jer se, kako navode, njome predlaže zaustavljanje evropskog puta Srbije.
“Privredna komora Srbije zastupa interese srpske privrede sa punom svešću da je Evropska unija naš najveći trgovinski partner. Za kompanije iz Srbije tržište EU je jedno od najvažnijih. Upravo zbog toga PKS ne može da podrži inicijativu u kojoj se traži bilo kakvo uslovljavanje i usporavanje evropskih integracija”, naveli su iz Privredne komore.
Dodaje se da se u gotovo svim tačkama Deklaracije na nemetodičan i duboko štetan način, traži potpuno obustavljanje procesa uključivanja Srbije u EU, ali i blokada mnogih konkretnih procesa koji su važni za srpsku ekonomiju.