fbpx
European Western Balkans
Evropa

Evropski izbori: Verhofštat i dalje u igri?

Gi Verhofstat; Foto: AP/Jean-Francois Badias

BRISEL – Nakon postizanja dogovora između predsednika Francuske Emanuela Makrona i premijera Holandije Marka Rutea o zajedničkom nastupu na izborima za Evropski parlament kao paredstavnika liberalne, proevropske opcije, činilo se da neće ostati mnogo mesta angažman Gaja Verhofštata, lidera Saveza liberala i demokrata za Evropu (ALDE) u Parlamentu.

Verhofštat je, naime, nedavno ponudio saradnju francuskom predsedniku, koji na nju nije pristao. Spekuliše se da se (previše) iskusni evropski političar ne uklapa u Makronovu viziju pobedničke kampanje, koja bi slala poruku o dolasku nove, reformske generacije političara. Na sličan način je, na kraju krajeva, odneo pobedu na prošlogodišnjim predsedničkim izborima u Francuskoj.

Međutim, kako prenosi “Politiko”, čini se da Verhofštat ne odustaje. Bivši belgijski premijer je na svom tviter nalogu postavio sliku jednog od svojih energičnih govora u parlamentu, uz natpis: “Nacionalizam progoni Evropu. Ja kažem da treba da mu se soprotstavimo”.

Sklapanje saveza Makron-Rute Verhovštat nije direktno komentarisao. Međutim, njegova namera da predloži kandidate ALDE-a za novog predsednika Evropske komisije, kao i mogućnost da se i sam, ponovo, kandiduje, ne ostavlja mnogo prostora za sumnju, piše briselski list.

Na izborima za Evropski parlament 2014. godine, Verhofštat se već okušao kao vodeći kandidat (Spitzenkandidat) Saveza liberala i demokrata. Tada su od njega bili uspešniji trenutni predsednik Evropske komisije Žan Klod Junker i Martin Šulc, kandidat Partije evropskih socijalista.

ALDE je, međutim, u prošlosti bio kritičan prema instituciji Spitzenkandidat-a, koja je i uvedena tokom prethodnih izbora. Po ugledu na nemački izborni sistem, evropske partije su nominovale svoje kandidate za predsednika Evropske komisije, a ovu funkciju preuzeo bi kandidat pobedničke partije.

U ranijem periodu, predsednici EK nisu morali da učestvuju u kampanji, a čak ni da dolaze iz pobedničke stranke. ALDE-u, kao manjoj partiji u odnosu na Evropsku narodnu partiju i Partiju evropskih socijalista, novi aranžman nije išao u prilog, a kritike prema njemu izneo je i Makron.

Da li Verhofštatova odluka znači ozbiljan raskol u liberalnim snagama Evrope ili će kompromis ipak moći da se pronađe, ostaje da se vidi.

Povezani članci

Od 7. aprila pojačane kontrole na granicama Šengena

EWB

Orban očekuje reforme EU posle izbora u Nemačkoj

EWB

Gabrijel: Ishod izbora znak da Britanci ne žele oštar razlaz

EWB