Josip Juratović, poslanik Socijaldemokratske partije Nemačke u Bundestagu, tvrdi za EWB da zbog trenutne politike Srbije, kao i jačanja krajnje desnice u Evropskoj uniji, naša država ima sve manje šanse da postane članica EU.
Upitan kako će se, prema njegovom mišljenju, odnos snaga u narednom sazivu Evropskog parlamenta, uključujući veći broj poslanika desnice nego ranije, odraziti na proces proširenja Unije na države kandidate među kojima je i Srbija, Juratović navodi:”Radikalna desnica zastupa viziju EU koja bi se svela samo na nacionalne ekonomske interese, dok bi zajedničke demokratske vrednosti po njima trebalo marginalizovati. To znači da bi se u slučaju samo nacionalnih ekonomskih interesa, zajedništvo raspalo jer bi došlo do međusobnih konflikata radi socijalnih i ekoloških pitanja koja bi bila izvrgnuta pritiskom ekonomskih konkurencija. Tako da je bitno da radikalna desnica ostane van vladajućih struktura”.
Josip Juratović, koji je i predsednik Odbora za Zapadni Balkan u nemačkom parlamentu, napominje za naš portal da moramo biti svesni da su “društva u EU jako skeptična oko proširenja EU jer im upravo desnica nameće taj strah na jednoj strani, a na drugoj strani zemlje koje žele u EU same ne stavljaju demokratske vrednosti u prvi plan, dapače koče gde god stignu i EU posmatraju samo kroz ekonomske interese i pomoći iz Brisela”.
“Dakle, ne razlikuju se nimalo od radikalne desnice EU koja je protiv proširenja i podržava u regionu nacionalističke i autokratske sisteme. Sve u svemu, zahvaljujući trenutnoj politici Srbije i, s druge strane, jačanju radikalne desnice u EU, Srbija po pitanju ulaska u EU ima sve manje šanse, što, očigledno, odgovara vlasti u Srbiji”, konstatuje Juratović.
Poraz vladajuće koalicije u Nemačkoj na evropskim izborima
Ocenjujući rezultate izbora za Evropski parlament u Nemačkoj, a i na nivou cele EU, Juratović ukazuje da što se tiče ishoda u Nemačkoj, “kao poslanik iz vladajuće stranke zasigurno ne mogu biti zadovoljan jer smo mi, uključujući i naše koalicione partnere, doživeli popriličan poraz”.
“Opozicija, pre svega CDU, i, nažalost, desno radikalni AfD, kao i levo radikalni BSW, odneli su pobedu na ovim izborima, što zabrinjava ne samo Nemačku kao najbrojniju članicu EU već i celu EU. U samoj EU su još uvek demokratske stranke velikom većinom najjače, ali je radikalna desnica, pre svega u najjačim državama EU, uspela ojačati desni spektar. U samoj Nemačkoj radikalna desnica nema toliki značaj kao na primer u Francuskoj i Italiji, ali njeno jačanje može iritirati Evropu i dovesti Nemačku u situaciju faktora nesigurnosti po pitanju opstanka EU. Naime, radikalna desnica Nemačke otvoreno zagovara izlazak iz EU, što bi na kraju dovelo do takozvane balkanizacije Evropske unije. A što bi to značilo, upravo bi zemlje Zapadnog Balkana trebale znati”, ističe Josip Juratović.
Prema Juratovićevom mišljenju, nemačka vlada je svesna činjenice da “Evropa treba jakog partnera i da samo sa razboritošću može Evropu izvući iz krize. Tako da ovih godinu dana koliko još preostaje do sledećih saveznih izbora, mora se maksimalno potruditi da Nemačka ostane jak partner EU, a to je jedino moguće ako stranke koje dele demokratske vrednosti ostanu na vlasti”.
“Neophodno je u Nemačkoj, kao i celoj EU, dati ljudima viziju buduće EU koja će im garantovati mir i sigurnost. Dakle, EU treba jačanje evropskih institucija umesto suverenističkih priča nacionalnih država koje šire radikalne desnice. Samo složna i institucionalno jaka EU sa svojih 450 miliona stanovnika ima šansu da se na istoj ravni suočava sa izazovima koji predstoje sa Kinom i Rusijom”, smatra Josip Juratović.
Reizbor Fon der Lajen samo uz podršku levih progresivnih stranaka
Govoreći o mogućem reizboru Ursule fon der Lajen, predstavnice nemačke CDU/CSU stranke, za predsednicu Evropske komisije, Juratović navodi da se prvo u julu mora konstituisati Evropski parlament, a posle toga sledi izbor komesara i izbor predsedništva.
“Ursula fon der Lajen je nagovestila da je spremna pregovarati i sa radikalnom desnicom, na primer Italije, koja odbija saradnju nemačkim radikalnim AfD-om. Ja sam mišljenja da je to samo politički manevar Ursule fon der Lajen kako bi se klubovi stranaka levo od centra ucenili za saradnju. Upravo to će stranke levo od centra budno pratiti i podržati Fon der Lajen pod njihovim uslovima i bez ucene kao i maksimalističkih uslova desno-konzervativnih struktura. Dakle, po mojoj proceni Fon der Lajen će dobiti podršku Evropskog parlamenta, ali u jakoj koaliciji desno konzervativnih i levo progresivnih stranaka demokratskih vrednosti”, zaključuje Juratović.