fbpx
European Western Balkans
Politika

Kontroverze oko izveštaja Evropskog parlamenta o Srbiji: Pritisci na poslanike prvi put u tekstu

Vladimir Bilčik; Foto: Twitter / VladoBilcik

Poslanici u Odboru za spoljne poslove u Evropskom parlamentu (AFET) na sednici održanoj u sredu izglasali su izveštaj o Srbiji, koji će se naći na plenarnoj sednici EP u Strazburu u maju. Ove godine, proces usklađivanja amandmana i usaglašavanja teksta bio je kontroverzniji nego ikada ranije.

Usaglašavanje 500 amandmana koji su podneti na nacrt Bilčikovog teksta trajao je duže nego ranije. Rok za podnošenje amandmana bio je 15. februar, a proces njihovog usaglašavanja trajao je do prošlog petka, samo nekoliko dana pre glasanja u AFET-u.

Prvi put u tekst je ušao i amandman u kom Evropski parlament „izražava zabrinutost zbog neosnovanih napada na pregovore o ovom izveštaju“. Vladimir Bilčik pokazao je ovaj amandman odštampan tokom svog obraćanja medijima.

U srpskoj javnosti nedeljama unazad digla se buka oko spominjanja Telekoma Srbije u amandmanima, kao i sastajanja Vladimira Bilčika sa predstavnicima Telekomove kancelarije u Briselu.

Na pitanje da li njegov rad na izveštaju za Srbiju dovodi u sumnju činjenica da se sastajao sa predstavnicima Telekoma, Vladimir Bilčik je naveo da su svi sastanci koje ima u vezi sa Srbijom – zvanični, transparentni i zabeleženi.

„Moguć samo da vam kažem, uvek kada neko traži da se sastanemo – ja sam slobodan, saslušaću i razgovaraću. Radio sam to i sa drugima, uključujući i predstavnike United Medije i radiću to kad god neko od mene zatraži“, rekao je Bilčik televiziji N1.

Uoči glasanja u AFET-u, poslanik Evropskog parlamenta Klemen Grošelj rekao je da „dugo nije video takav pritisak na izveštaj jedne zemlje kandidata o napretku“. „To je nešto novo, negativno sam iznenađen“, rekao je Grošelj i dodao da je bilo „svakojakih“ pokušaja diskreditacije. „Imejlovi, pritisci kroz medija, bila su neka lobiranja, sastanci predstavnih raznih zvaničnih i nezvaničnih…“, rekao je poslanik EP iz redova Obnovimo Evropu (Renew Europe).

Telekom ostaje u izveštaju

Usaglašeni amandmani koji se tiču državne kompanije Telekom Srbija ostali su u izveštaju EP i  pored lobiranja te kompanije. Stoji da je Telekom kompanija za koju se sumnja da zloupotrebljava svoj dominantan položaj na tržištu, kao i da vladajuća stranka koristi Telekom kako bi povećala svoj uticaj na medije u Srbiji.

Izražava zabrinutost zbog moguće državne finansijske pomoći Telekomu, što toj kompaniji daje „nepoštene tržišne prednosti u odnosu na konkurenciju i doprinosi slabljenju nezavisnih medija“. Evropski parlament traži od Evropske komisije da obrati pažnju na kredit od 70 miliona evra od Evropske investicione banke, imajući u vidu navode o zloupotrebi dominantnog tržišnog položaja.

Sa žaljenjem se konstatuje da je REM dodelio četiri nacionalne frekvencije kanalima koji imaju istoriju kršenja novinarskih standarda, uključujući upotrebu govora mržnje i obmanjivanje javnosti. U amandmanima EP posebno se navodi da je to televizija Happy, zbog „nepoštovanja izdatih upozorenja od REM-a, širenje dezinformacija i podržavanje narativa Kremlja o ruskom ratu u Ukrajini“.

Povezani članci

Borba protiv iskopavanja litijuma nije borba protiv EU, poručeno na konferenciji Zeleno-levog fronta

FoNet

Promena Ustava podelila struku i političare, građani ostali slabo obavešteni o čemu su glasali

EWB

Još uvek nepoznat tačan početak međustranačkog dijaloga, opozicija nezadovoljna odlaganjem

Sofija Popović