fbpx
European Western Balkans
Politika

Kos sa Đurićem: Važno da se stvore uslovi za inkluzivan dijalog u Srbiji

Marko Đurić i Marta Kos; Foto: X / @MFASerbia

RIM – “Važno je da se uspostave uslovi za inkluzivan dijalog u koji će biti uključene sve zainteresovane strane, uključujući sve političke aktere, institucije i članove civilnog društva kako bi se razmotrile zabrinutosti i postigao konsenzus o reformama koje su neophodne za evropsku budućnost Srbije”, poručila je evropska komesarka za proširenje Marta Kos nakon razgovora sa ministrom spoljnih poslova Srbije Markom Đurićem. Kos je putem društvene mreže X obavestila javnost o susretu sa Đurićem, tokom ministarskog sastanka grupe “Prijatelji Zapadnog Balkana”, održanog juče u Rimu.

Ona je navela da je “razmenila gledišta” sa šefom diplomatije Srbije. Podsetimo, Marta Kos prošle sedmice uputila otvoreno pismo povodom aktuelne situacije u Srbiji, u kojem je, između ostalog, istakla da pomno prati proteste i da je “sloboda okupljanja osnovno pravo i mora da bude uvažavana”, kao i da “nikakvo nasilje” protiv demonstranata “ne sme da bude tolerisano”. Prema njenom mišljenju, “evropska agenda jača vladavinu prava”.

Ministarstvo spoljnih poslova Srbije saopštilo je da je Đurić prilikom sastanka sa Kos izrazio zadovoljstvo “što je za oblast od velike važnosti za Srbiju nadležna osoba sa značajnim iskustvom koja može da sagleda napore koje Srbije ulaže na evropskom putu”.

Kako se ukazuje u saopštenju: ”Ministar je naglasio da je članstvo u Evropskoj uniji strateško opredeljenje i prioritet spoljne politike Republike Srbije i da je naša zemlja zadala sebi ambiciozan zadatak da do kraja 2026. godine sprovede sve neophodne reforme potrebne za pristupanje Evropskoj uniji”.

“Ministar je predstavio sagovornici sve korake koje je naša zemlja preduzela u cilju očuvanja stabilnosti, a sagovornici su se saglasili da je u ovom trenutku započinjanje dijaloga koji će uključiti sve elemente društva u Srbiji preko potreban.  Šef srpske diplomatije je izdvojio da proces pristupanja EU zahteva intenzivan napor čitavog društva što bi trebalo da bude nacionalni projekat u vlasništvu svih društvenih aktera, te da je stoga inkluzivan društveni dijalog, uz društvenu odgovornost, neophodan”, navodi MSP.

Ističe se i da je Đurić naglasio da je EU “kao ekonomski partner Srbije na ubedljivo prvom mestu, sa kojom se ostvaruje dve trećine srpskog robnog izvoza, polovina izvoza usluga, a tri petine svih stranih direktnih investicija”, te da je zahvalio “podršci reformama i finansijskoj pomoći za njihovo sprovođenje”.

Marko Đurić se u Rimu sastao i sa visokom predstavnicom EU za spoljnu i bezbednosnu politiku Kajom Kalas, kojoj se zahvalio na njenoj spremnosti da se lično angažuje u dijalogu Beograda i Prištine i želji da pomogne u procesu normalizacije odnosa.

Povezani članci

Zaracin: Želimo da Srbija poštuje demokratiju, slobodu medija i kriterijume pravne države

EWB

Fridom haus: Zloupotreba moći i nedostatak zaštite marginalizovanih grupa najveći problemi u Srbiji od početka pandemije

EWB

Poslanica Evropskih zelenih Fon Kramon: Sa demokratijom u trenutnom obliku, Srbija ne može da postane članica EU

EWB