BEOGRAD – Srbiji je mesto u Evropskoj uniji, ona tu može da odigra veoma važnu ulogu i da posluži kao primer i zamajac celom regionu Zapadnog Balkana, poručio je francuski predsednik Emanuel Makron na sinoćnoj konferenciji za novinare, održanoj u okviru njegove dvodnevne posete Srbiji. Makron, koji se javnosti obratio nakon razgovora “oči u oči” sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i potpisivanja niza bilateralnih sporazuma, istakao je spremnost Francuske da “pruži podršku svim naporima” zvaničnog Beograda neophodnim za pristupanje EU, “kako u oblasti ekonomije, tako i u poboljšanju vladavine prava i svakodnevnog života”.
Pored sporazuma o nabavci 12 francuskih borbenih aviona “rafala”, u prisustvu predsednika Francuske i Srbije sinoć je potpisano još 11 dokumenata o jačanju saradnje dveju država u različitim oblastima – od poljoprivrede, preko zdravstva do energetike.
“Želeo bih da se uskoro steknu uslovi za otvaranje novog klastera pregovaračkih poglavlja između Srbije i Evropske unije. Francuska je spremna da nastavi da pokreće inicijative u okviru Evropske političke zajednice, u kojoj se glas Srbije poštuje i čuje”, poručio je predsednik Francuske u zajedničkom obraćanju sa Aleksandrom Vučićem.
“Kupovina rafala pokazuje volju Srbije da bude u savezu sa Francuskom”
Makron se zahvalio predsedniku Srbije na “toplom dočeku”, ističući da mu je drago što sa svojom delegacijom ponovo tu boravi.
“Želeo bih da danas svojim prisustvom ponovo uputim poruku prijateljstva Francuske Srbiji, i da na najodlučniji način kažem da je vašoj zemlji mesto u Evropi, u Evropskoj uniji”, rekao je on.
Prema Makronovom mišljenju, odnosi Srbije i Francuske su u proteklih pet godina, od njegove prethodne posete Beogradu, “doživeli novi uzlet”. Kako je objasnio predsednik Francuske, ekonomska saradnja je osnažena, što pokazuje i podatak da su francuske kompanije “dugoročno angažovane na infrastrukturnim projektima”, poput beogradskog metroa i modernizacije aerodroma “Nikola Tesla”.
“Francuska agencija za razvoj, koja je prisutna u Srbiji od 2019. godine izdvojila je gotovo 600 miliona evra i nastavlja da razvija svoje aktivnosti. Naši stručnjaci rade na pružanju podrške u sprovođenju reformi i ekološkoj i energetskoj tranziciji u Srbiji. Sporazumi koji su danas potpisani važni su za sve to”, naglasio je Emanuel Makron.
Kao jedan od ciljeva aktuelne posete Srbiji, francuski predsednik je naveo želju da vidi kako dve države mogu da nastave put u izmenjenom međunarodnom kontekstu.
“U proteklih pet godina dogodilo se dosta toga, uključujući porast tenzija. Rat se vratio na evropski kontinent, jer je Rusija sprovela agresiju nad Ukrajinom…. Usled svega toga, moja poruka je jednostavna – Evropskoj uniji i njenim članicama je potrebna jaka i demokratska Srbija, a Srbiji treba snažna i suverena EU kako bi branila interese Srbije”, ocenio je Makron.
Predsednik Francuske je konstatovao da obe države teže nezavisnosti i suverenitetu, “vrednostima koje danas samo EU može da ponudi, zahvaljujući sredstvima za stratešku autonomiju”.
“Ta filozofija, ta doktrina, to je upravo ono što Francuska propagira u EU, to je ono što nose svi Evropljani, to je ono što zovemo Agenda iz Versaja iz 2022. godine i to je deo mandata sadašnje Evropske komisije. Mi možemo zajedno da konsolidujemo stratešku autonomiju Unije”, smatra Makron.
Makron je takođe ocenio da je veoma važno što je Srbija odlučila da kupi “rafale”. Kako je naveo, “to je jedan jasan izbor koji predstavlja volju za dugoročnim savezom između dve zemlje, u okviru snažne, suverene EU, i taj izbor doprinosi strateškoj autonomiji”.
“Gradimo našu odbranu i želimo da operativno budemo nezavisni”, poručio je predsednik Francuske, uz konstataciju da “isto važi” i za domen metala od strateškog značaja, za šta je, takođe, potpisan sporazum sa Srbijom.
“Mi u Francuskoj takođe imamo važne projekte u ovoj oblasti i zato je veoma važno da Vlade sarađuju kako bismo bili sigurni da svi ti projekti poštuju najbolje standarde koji se odnose na zaštitu životne sredine. Mi možemo da vam pomognemo, imamo iskustva, ali naravno sve te odluke su na Srbiji. Srbija je suverena da donese sopstvene odluke”, napomenuo je Makron.
U obraćanju medijima, Emanuel Makron je podsetio i da je normalizacija odnosa Beograda i Prištine “sastavni deo” evropskog puta Srbije.
“To pitanje neće biti rešeno bez kompromisa obe strane I ako ne bude političke hrabrosti da se postigne rešenje. U tom smislu, želim da čestitam srpskim nadležnim organima krajem prošle godine kako bi počeli sa sprovođenjem sporazuma iz Ohrida. Zajedno sa našim evropskim partnerima naveli smo koliko smo zabrinuti zbog nedavnih jednostranih poteza Kosova koji ne šalju dobar znak. Budite uvereni da će Francuska i dalje s posebnom pažnjom pratiti uslove u kojima živi srpska zajednica na Kosovu i u tom kontekstu smo naročito posvećen formiranju zajednice opština sa većinskim srpskim stanovništvom”, naglasio je on.
Vučić: Verujem u francusko-srpsko prijateljstvo
Predsednik Srbije je poručio da je zahvalan na podršci koju Francuska pruža Srbiji u evropskim integracijama, kao i zbog investicija i sve bliže saradnje.
“Verujem u francusko-srpsko prijateljstvo. Naša saradnja je neuporedivo uspešnija nego pre 10 ili 15 godina… Razgovarali smo o svim važnim pitanjima, razgovarali smo o miru u Evropi. Makron želi da čuje mišljenje svojih sagovornika. Nama je važno da dođemo do mira što pre. Izrazio sam želju da situacija u regionu bude potpuno stabilna i potpuno sigurna, verujem da ćemo po tom pitanju imati veliku podršku Francuske”, kazao je Aleksandar Vučić.
Odgovarajući na novinarsko pitanje da li se Srbija kupovinom francuskih “rafala” udaljava od Rusije i približava Evropskoj uniji, Vučić je naglasio da je “ponosan na politiku Srbije, na to što uvek poštujemo Povelju UN, što se ne bi moglo reći za mnoge države Zapada”.
“Znam da bi Emanuel voleo da uvedemo sankcije Rusiji, ali se ne stidim svoje odluke. Ja objašnjavam svoje poteze svom narodu. Srbija podržava teritorijalni integritet Ukrajine i da ih doživljavamo kao prijateljski narod”, kazao je Aleksandar Vučić.
Predsednik Srbije je govoreći o nabavci francuskih aviona rekao i da je “srećan što će Srbija imati tako dobre i tako tehnološki savremene” letelice.