fbpx
European Western Balkans
Izdvojeno Politika

Marta Kos dobila zeleno svetlo u EP, na saslušanju rekla da je moguć skori kraj pregovora sa nekim kandidatima

Marta Kos na saslušanju u Odboru za spoljne poslove Evropskog parlamenta; Foto: Evropska unija

BRISEL – Članovi Odbora za spoljne poslove Evropskog parlamenta dali su danas zeleno svetlo Marti Kos za poziciju naredne evropske komesarke za proširenje, saznaje European Western Balkans iz izvora u Briselu. Odluka je doneta ubrzo nakon trosatnog saslušanja, na kojem je Kos rekla da prvi put nakon deset godina postoji dobra šansa da jedna ili dve države uskoro završe pregovore o pristupanju EU.

“Mogli bismo da zatvorimo poglavlja sa Crnom Gorom do kraja 2026, a sa Albanijom do kraja 2027. godine. Čak je i gospodin Vučić pre nekoliko dana, kada je dobio Izveštaj EK, rekao da je spreman da uradi sve što je potrebno da se zakonodavstvo Srbije uskladi sa evropskim. Mislim da je to ogroman uspeh, ali, takve reči treba da prate dela”, rekla je Marta Kos, koju je Vlada Slovenije predložila na mesto komesarke za proširenje.

Kos je danas tokom tročasovnog saslušanja u Odboru za spoljne poslove EP (AFET) iznela svoje ambicije u vezi sa proširenjem EU, naglašavajući da će taj proces, uprkos novom geopolitičkom momentumu, ostati “zasnovan na zaslugama”.

Kos se takođe osvrnula na ponovni izbor Donalda Trampa za predsednika Sjedinjenih Američkih Država, uz ocenu da EU treba da postane samostalni “ključni igrač”, i da može da postane “poslednji deo sveta koji uistinu brani vrednosti”. Takođe je naglasila važnost komunikacije koristi od proširenja i saradnje sa civilnim društvom.

Pitanja Marti Kos postavljali su predstavnici svih političkih grupa u Evropskom parlamentu, kao i samostalni poslanici. Deo opozicije iz Slovenije, kao i poslanici drugih desničarskih grupa, izneli su stare optužbe da je bila saradnica jugoslovenske Udbe tokom osamdesetih godina 20. veka, koje je kategorički odbacila.

Zeleno svetlo za Martu Kos znači da je dobila podršku bar dve trećine članova odbora koji su učestvovali u njenom saslušanju. Evropski parlament će najranije krajem novembra glasati i za Evropsku komisiju u celini, nakon čega će ona moći da stupi na dužnost.

Novi momentum za proširenje zbog Ukrajine, ali proces će i dalje biti zasnovan na zaslugama

U uvodnom izlaganju Kos je naglasila da “žestoka agresija Rusije protiv Ukrajine predstavlja najočigledniji podsetnik na ulogu EU – ona  ne samo da doprinosi ekonomskom i socijalnom rastu, već i deluje kao zaštita od tiranije i promoter je mira”.

“Naša je dužnost da budemo najžešći saveznik naroda Ukrajine, jer ta zemlja štiti ne samo sebe, već i vrednosti EU. Za mene je podrška evropskom putu Ukrajine apsolutni prioritet”, naglasila je Marta Kos.

Marta Kos na saslušanju u Odboru za spoljne poslove Evropskog parlamenta; Foto: Evropska unija

Odgovarajući na pitanja poslanika u Evropskom parlamentu, Kos je rekla da zna da se očekuje da se prema zapadnobalkanskim zemljama postupa drugačije zbog dužine procesa, ali da će proces ostati zasnovan na zaslugama.

Ona je napomenula da je rat u Ukrajini dao novi zamajac procesu proširenja, ali da se “moramo postarati da države koje su se kasnije podnele kandidaturu za članstvo u EU ne budu konkurenti zemljama koje su to ranije učinile”.

Vrednosti neće biti žrtvovane zbog geopolitičkih okolnosti

Govoreći o načinu na koji vidi proširenje, Marta Kos je navela da države kandidati treba da pokažu snažnu političku posvećenost, “naročito u ključnim domenima, kao što su reforma sudstva, nezavisnost pravosuđa i borba protiv korupcije”.

“Neću oklevati da predložim korektivne mere, posebno u slučaju ozbiljne ili produžene stagnacije ili nazadovanja. Oni koji sprovode neophodne reforme treba da uberu plodove svojih napora i ostvare napredak u pregovorima o pristupanju EU. Takođe, mi možemo da obezbedimo postepeno pristupanje naših partnera ključnim sektorima Jedinstvenog tržišta EU, ukoliko budu sprovodili reforme”, precizirala je ona.

Upitana o potencijalnoj kontradiktornosti između geopolitičke potrebe za proširenjem EU  i potrebe da države kandidati sprovedu reforme, Kos je ponovila da EU primi u članstvo samo one koji će biti u stanju da zatvore sva pregovaračka poglavlja i poštuju vrednosti.

“Slažem se da bi neko mogao da kaže da postoji tenzija između geopolitičke situacije koja trenutno nije laka, naročito ove sedmice… Ukoliko želimo da budemo principijelni, a mislim da treba da budemo, potrebno je da vodimo računa o integritetu procesa proširenja, i to je najvažnije za mene. Čvrsto ću se držati pristupa prema kojem se proširenje zasniva na zaslugama jer mislim da je to pravično. Ali, zbog ove geopolitičke dimenzije mi takođe treba da pomognemo tim državama… Moj zadatak biće da pripremim države za članstvo”, objasnila je Kos.

Komentarišući ishod američkih predsedničkih izbora ona je istakla da vidi pozitivnu stranu rezultata.

“Mislim da treba izvučemo još više koristi iz onoga što čini Evropu, iz njenih vrednosti. Ceo proces pregovora o proširenju zasnovan je na tome da se počne i završi sa suštinskim stvarima… Moguće je da ćemo mi biti poslednji deo sveta koji istinski brani vrednosti, a danas je to važnije nego što je bio slučaj ikada ranije”, ocenila je Kos.

Ona je, takođe, navela da jedini način na koji EU može da zadrži svoj kredibilitet kada je reč o proširenju jeste da bude posvećena unutrašnjim reformama, koje treba sprovoditi paralelno sa reformama u državama kandidatima za članstvo.

Neće biti podrške za “razmenu teritorija” između Srbije i Kosova

Povodom reizbora Donalda Trampa za predsednika SAD, Kos je upitana da prokomentariše ideju “razmene teritorija” između Srbije i Kosova, koja je pominjana tokom Trampovog prvog mandata. Ona je odbacila takvu mogućnost ukoliko postane komesarka za proširenje.

“Nema govora o tome. Novi saziv Evropske komisije i ja, ukoliko budem izabrana, neće pratiti takve tendencije”, istakla je Kos.

Prema mišljenju Marte Kos, u srcu napora koje EU preduzima u vezi sa proširenjem, mora, takođe, da bude i “snažna saradnja sa civilnim društvom”.

Marta Kos na saslušanju u Odboru za spoljne poslove Evropskog parlamenta; Foto: Evropska unija

“Snažno verujem u moć civilnog društva da pozovu lidere na odgovornost. Imaću nultu toleranciju na sve akcije uperene protiv organizacija civilnog društva, branitelja ljudskih prava i novinara”, naglasila je ona.

Kos je takođe napomenula da bi trebalo pokrenuti efikasniju komunikaciju o prednostima članstva u EU.

“Pažljivo ću slušati bojazni građana. Potrebno je da aktivno komuniciramo o tome šta radimo, i zašto je proširenje dobro za Evropu. Istovremeno, komunikcija u državama koje su deo procesa proširenja predstavlja sastavni deo dobijanja podrške građana i razumevanja onoga što predstavlja članstvo u EU”, precizirala je ona.

Kos je obećala i da će u svojstvu komesarke posećivati države članice kako bi radila na komunikaciji o koristima od proširenja EU, a ta komunikacija treba da bude prilagođena pojedinačnim članicama. Takođe, naglasila je da će, ukoliko dobije zeleno svetlo Evropskog parlamenta, uložiti napor da bude osnažena saradnja između institucija, “uključujući saradnju između Evropske komisije i Evropskog parlamenta”.

Povezani članci

Brnabić: Verujem u rešenje pre reakcije EK

EWB

Građani na referendumu glasali za promenu Ustava

EWB

Fabrici uručio ministarki Joksimović Izveštaj Evropske komisije

EWB