fbpx
European Western Balkans
Politika

Novi korak u bojkotu mađarskog predsedavanja EU – ministarski sastanci u Briselu umesto u Budimpešti

Đuzep Borelj na ministarskom sastanku u Briselu, 22. jul; Foto: Evropski savet

BRISEL – Najava visokog predstavnika EU za spoljne poslove i bezbednosnu politiku Đuzepa Borelja da će sastanci šefova diplomatije i ministara odbrane članica Unije biti održani u Briselu a ne u Budimpešti predstavlja još jedan korak u delimičnom bojkotu predsedavanja Mađarske Savetu EU. Borelj je obrazložio da je takvu odluku doneo nakon što je većina ministara izrazila protivljenje zbog politike Mađarske u vezi sa ratom u Ukrajini.

Kako su prenele agencije, on je nakon ministarskog sastanka održanog juče u Briselu rekao da među članicama Unije nije bilo konsenzusa oko pitanja treba li prisustvovati sastanku planiranom  za kraj avgusta u Budimpešti, te okupljanju ministara odbrane posle tog sastanka. Borelj je ukazao da većina ministara želi da Mađarska snosi simbolične posledice zbog nedavnih poteza premijera te države Viktora Orbana.

“Moramo da pošaljemo signal, čak iako je to simboličan signal”, kazao je Đuzep Borelj, posle poslednjeg sastanka ministara spoljnih poslova EU uoči letnje pauze u radu briselskih institucija.

Podsetimo, Viktor Orban se 2. jula sreo sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim u Kijevu. Taj sastanak organizovan je samo dan nakon što je Mađarska preuzela šestomesečno predsedavanje Savetu EU. Usledila je kontroverzna poseta Moskvi, gde je Orban razgovarao sa ruskim liderom Vladimirom Putinom, a potom ga je u Pekingu primio kineski predsednik Si Đinping.

Na takve poteze mađarskog premijera Evropska komisija je reagovala najavom da će delimično bojkotovati predsedavanje Mađarske Savetu EU. Kako je zvanično objavio portparol Evropske komisije Erik Mamer to podrazumeva na neformalnim ministarskim sastancima koje bude organizovala Mađarska tokom predsedavanja EU (do 1. januara 2025. godine) neće učestvovati komesari već samo visoki službenici Komisije. Istovremeno, predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen neće posetiti Mađarsku zajedno sa ostalim komesarima tokom predsedavanja, što je dosad bila tradicija.

Na ponašanje Orbana potom je reagovao i novi saziv Evropskog parlamenta, usvajanjem Rezolucije u kojoj se pominje da je mađarski premijer “eklatantno prekršio sporazume EU”. U dokumentu se ističe da  nedavna poseta Orbana Rusiji ne predstavlja politiku Unije, već eklatantno kršenje sporazuma EU i zajedničke spoljne politike.

Štaviše, predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen uputila je javne kritike Orbanu u obraćanju poslanicima u Evropskom parlamentu  18. jula.

“Rusija računa na to da će Evropa i Zapad smekšati, a neki u Evropi se sa time slažu. Pre dve sedmice, jedan premijer iz EU države išao je u Moskvu. Ova takozvana mirovna misija nije bila ništa drugo do misija smirivanja”, rekla je Ursula fon der Lajen, u govoru održanom u Evropskom parlamentu pre glasanja za njen reizbor za predsednicu EK, aludirajući na mađarskog premijera Viktora Orbana, što je propraćeno aplauzom pojedinih poslanika.

Kako su nedavno ocenili sagovornici EWB, bojkot mađarskog predsedavanja predstavlja odluku bez presedana, ali neće u većoj meri uticati na tempo odlučivanja u Uniji do kraja ove godine, uključujući poteze u domenu proširenja.

Vladimir Međak, potpredsednik Evropskog pokreta u Srbiji, izjavio je za naš portal da je  odluka EK simbolična, pogotovo što se do kraja godine ne očekuju bitnije odluke po pitanju proširenja, dok se ne izabere nova Komisija i dok ona ne stupi na dužnost, što se očekuje u novembru. Takođe, Međak je napomenuo da će se ministarski sastanci u Briselu i Luksemburgu odvijati nesmetano.

Slične stavove izneo je za EWB i Erki Bahovski, spoljnopolitički novinar  iz Estonije, koji je, između ostalog, istakao da je “zbunjen zašto Orban čini ono što čini, naročito kada je reč o odnosu prema Rusiji”.

Povezani članci

Fon der Lajen: Evropska komisija podržava Makronovu ideju o Evropskoj političkoj zajednici

EWB

Sastanak lidera Zapadnog Balkana u Beču: Potvrda evropske perspektive regiona

EWB

Evropski parlament odobrio viznu liberalizaciju za Kosovo

EWB