Poboljšanje sistema socijalne zaštite, povećanje obrazovnog niova radne snage, postizanje visoke stope zaposlenosti uz posebnu brigu za kategorije koje su manje zastupljene na tržištu rada, najznačajniji su ciljevi Evropske unije u oblasti socijalne politike i zapošlajvanja. Osim ovih ciljeva, podjednako su važni i obezbeđivanje odgovarajućih uslova za rad, bezbednost i očuvanje zdravlja na radu, kao i socijalno uključivanje. Evropska unija podržava i dopunjuje aktivnosti država članica u oblasti socijalne politike.
Pravne tekovine EU koje se odnose na ovu oblast obuhvataju minimalne standarde u oblastima radnog prava, jednakih mogućnosti, očuvanja zdravlja i bezbednosti na radu i borbe protiv diskriminacije. Države članice učestvuju u procesima EU u oblasti politike zapošljavanja, socijalnog uključivanja i socijalne zaštite, dok socijalni partneri država članica učestvuju u socijalnom dijalogu na evropskom nivou.
Oblast socijalne politike i zapošljavanja uređuje i pitanja u vezi s pravima radnika i njihovom zaštitom u slučaju kolektivnog otpuštanja, stečaja i preseljenja radnika, kao i pravilima koja se odnose na radno vreme, bezbednost i zaštitu zdravlja na radu.
Cilj pravnih tekovina EU u ovoj oblasti je uspostavljanje jednakih mogućnosti za sve, zaštita načela jednake zarade za jednak rad, zabrana diskriminacije po bilo kojoj osnovi i jačanje socijalnog dijaloga. U skladu sa time, Evropska unija usvojila je strategiju čiji je cilj da uskladi pitanja u vezi sa invaliditetom sa relevantnim politikama EU i doprinese povećanju uključenosti osoba sa invaliditetom u sve oblasti života. Takođe je uveden pojam fleksigurnost, koji se odnosi na kombinaciju sigurnosti zapošljavanja i socijalne sigurnosti sa potrebom za celoživotnim učenjem.
Politika Evropske unije u ovoj oblasti promoviše savremene radne odnose i socijalni dijalog između predstavnika radnika i poslodavaca. Osnovna dva cilja su zaštita radnika i povećanje konkurentnosti. Posebno se insistira na socijalnoj odgovornosti preduzeća, zbog čega se socijalni i ekološki problemi uključuju u poslovne strategije.
Saznaj višePredsednik pregovaračke grupe: Nenad Nerić, državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja
Koordinator radne grupe NKEU: Fondacija Centra za Demokratiju
Skrining otpočet | 10. februar 2014. |
Skrining završen | 26. jun 2014. |
Izveštaj o skriningu | 18. januar 2016. |
Poglavlje otvoreno | – |
Poglavlje privremeno zatvoreno | – |
Izveštaj Evropske komisije 2019Srbija je umereno pripremljena u oblasti socijalne politike i zapošljavanja. Određeni napredak je učinjen u daljem usklađivanju relevantnog zakonodavstva sa pravnim tekovinama EU, uglavnom u oblasti uslova na radu. Kada su u pitanju preporuke Komisije iz 2018. izdvajanja za aktivne politike na tržištu rada su se neznatno povećala u 2018. godini, iako još uvek postoje ograničene mere za obuku nezaposlenih. U narednom periodu Srbija bi trebalo posebno da poveća finansijske i institucionalne resurse za zapošljavanje i unapredi socijalnu naknadu za ljude ispod granice siromaštva. Važno je značajno ojačati dvostranački i tripartitni socijalni dijalog na svim nivoima. Pored toga treba da osigura doslednu primenu zakona o radu i socijalnoj zaštiti u celoj zemlji. |
Ocena napretka 3
Određeni napredak |