Najava Evropske komisije da će delimično bojkotovati predsedavanje Mađarske Savetu EU, pre svega, ima simbolični značaj jer pokazuje da se zvanični Brisel ne slaže sa potezima premijera te države Viktora Orbana, ocenjuju sagovornici EWB. Ipak, tvrdi se da navedeni potez EK, koji je bez presedana, neće u većoj meri uticati na tempo odlučivanja u Uniji do kraja ove godine, uključujući domen proširenja.
Odluku o bojkotu zvanično je potvrdio portparol Evropske komisije Erik Mamer. On je objasnio da to podrazumeva da na neformalnim ministarskim sastancima koje bude organizovala Mađarska tokom predsedavanja EU (do 1. januara 2025. godine) neće učestvovati komesari već samo visoki službenici Komisije. Istovremeno, predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen neće posetiti Mađarsku zajedno sa ostalim komesarima tokom predsedavanja, što je dosad bila tradicija.
Navedeni potez EK predstavlja reakciju na nedavne posete Orbana Kini, Ukrajini i Rusiji, koje, kako se tvrdi u Briselu, nisu bile usaglašene sa politikom EU. Mađarski premijer se, podsetimo, najpre 2. jula sastao sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim u Kijevu. Taj sastanak organizovan je samo dan nakon što je Mađarska preuzela šestomesečno predsedavanje Savetu EU. Usledila je kontroverzna poseta Moskvi, gde je Orban razgovarao sa ruskim liderom Vladimirom Putinom, a potom ga je u Pekingu primio kineski predsednik Si Đinping.
Na ponašanje Orbana danas je reagovao i novi saziv Evropskog parlamenta, usvajanjem Rezolucije u kojoj se pominje da je mađarski premijer “eklatantno prekršio sporazume EU”. U dokumentu se ističe da nedavna poseta Orbana Rusiji ne predstavlja politiku Unije, već eklatantno kršenje sporazuma EU i zajedničke spoljne politike.
Vladimir Međak: Do kraja godine se ne očekuju bitne odluke u vezi sa proširenjem
Vladimir Međak, potpredsednik Evropskog pokreta u Srbiji, kaže za European Western Balkans, da je delimični bojkot predsedavanja Mađarske Savetu EU simbolični gest prema premijeru Mađarske Orbanu, zbog posete Moskvi I Pekingu.
“Iako su posete bile bilateralne, vremensko poklapanje posete sa preuzimanjem predsedavanja Savetu EU i nepostojanje dogovora u Savetu oko posete, kao i poruke tamo izrečene, uzrokovale su negativne reakcije članica EU i Komisije i optužbe za nelojalnost Mađarske. Ovakav bojkot se nikad ranije nije desio. Komisija će delimično bojkotovati mađarsko predsedavanje Savetom, najavljeno je da na sastanke organizovane u Budimpešti neće ići komesari već visoki službenici, što uključuje i generalne direktore, koji mogu učestvovati u donošenju odluka u ime komesara. Kolegijum Evropske komisije takođe neće posetiti Mađarsku a što je bilo planirano i dogovoreno”, objašnjava Vladimir Međak.
Međak ukazuje da je takva odluka EK simbolična, pogotovo što se do kraja godine ne očekuju bitnije odluke po pitanju proširenja, dok se ne izabere nova Komisija i dok ona ne stupi na dužnost, što se očekuje u novembru. Istovremeno, on napominje da će se ministarski sastanci u Briselu i Luksemburgu odvijati nesmetano.
Mađarska je na najavu o bojkotu reagovala objavom ministra za evropske poslove Janoša Boke, u kojoj se kritikuje Komisije. Boka je ocenio da “Evropska komisija ne može da bira institucije i države članice sa kojima želi da sarađuje”.
Erki Bahovski: Evropska komisija nije trebalo da bude iznenađena Orbanovim potezima
Ni Erki Bahovski, spoljnopolitički novinar iz Estonije, ne očekuje da će odluka EK koja se tiče Mađarske imati dugoročni efekat, uključujući domen proširenja.
“Predsedavanje traje samo šest meseci, dok je proširenje proces koji traje godinama. Štaviše, pre proširenja sama EU mora da se reformiše, imajući u vidu činjenicu da ako bude više 30 članica, postojeći sistem odlučivanja ne bi bio dovoljan da se Unija održi funkcionalnom. S druge strane, nije baš mudro bojkotovati nešto – EU uvek pokušava da se angažuje u dijalogu. Nije trebalo da iznenadi Evropsku komisiju da će Orban učiniti nešto kao što je susret sa Putinom ili Sijem, i da bude spremna za to”, napominje Erki Bahovski za naš portal.
Bahovski ukazuje da je zbunjen zašto Orban čini ono što čini, naročito kada je reč o odnosu prema Rusiji.
“Stiče se utisak da Orban ne razume da su i on i Mađarska samo pioni u ruskoj geopolitičkoj igri odmeravanja snaga i da ono što je prikladno za Rusiju Mađarska treba bez odlaganja da odbaci. Pogledajte šta se desilo Jermeniji, koja se nadala ruskoj pomoći u ratu protiv Azerbejdžana, ili Izraelu, koji se nadao da će Rusija pomoći da se ukroti Hamas. Imperijalni način razmišljanja podrazumeva da nemate ni prijatelje ni saveznike”, tvrdi Bahovski.