fbpx
European Western Balkans
Politika

Provladini mediji sakrili od javnosti kritike iz Evropskog parlamenta tokom rasprave o Srbiji

Novine; Foto: Pixabay

Na plenarnoj sednici Evropskog parlamenta u Strazburu u utorak se raspravljalo o političkoj krizi u Srbiji. Za veliki broj medija u Srbiji, uključujući i Radio televiziju Srbije,  rasprava nije bila tema. U šturim medijskim izveštajima nisu se mogle videti izjave poslanika koji su imali kritične tonove prema stanju u Srbiji. Ovakvo izveštavanje nastavak je kontrole informacija koje dolaze do građana Srbije a koje se tiču odnosa različitih aktera u EU prema onome što se dešava u zemlji.

Na sajtu RTS-a, objavljena je utorak kratka vest “Kos: Srbiji neophodan dijalog svih aktera političkog života i civilnog društva”. U tekstu je preneta kritika komesarke za proširenje na račun proterivanja građana EU iz Srbije i širenju dezinformacija i neprijateljskog govora prema EU.

“Važno je uspostaviti uslove za inkluzivni dijalog koji uključuje sve činioce, političke aktere, institucije, civilno društvo, studente i profesore kako bi se bavili problemima i postigli konsenzus o reformama, neophodnim za evropsku budućnost Srbije”, rekla je Kos, prenosi RTS i zaključuje citatom u kom Kos navodi da je prioritet EU da podrži Srbiju na putu ka članstvu u EU.

RTS-a ne navodi se da je komesarka izrazila zabrinutost zbog napada na studente i demonstrante, očekujući brzu i punu istragu. Ne spominje se ni zabrinutost Evropske komisije zbog objavljivanja ličnih podataka građana i demonstranata. U vesti RTS-a nisu spomenuta izlaganja poslanika Evropskog parlamenta, koji su većinski podržali zahteve studenata i građana.

Na portalu novinske agencije Tanjug, jedine javno dostupne vesti o raspravi u Evropskom parlamentu su izjave poslanika Tijerija Marijanija, Anamarije Viček (poslanice iz redova Fidesa, inače članice Saveza Vojvođanskih Mađara i bivše državne sekretarke u Vladi Srbije) kao i izjava komesarke Kos sa rasprave u plenumu.

Analizirajući vesti koje su sa servisa novinske agencije Tanjug preuzete i objavljenje u drugim medijma, fokus je bio na izjavi člana Evropskog parlamenta iz Francuske, Tijerija Marijanija. Marijani je inače član desničarske partije Marin Le Pen u Francuskoj, koji je i ranije imao izjave koje su išle na ruku vladajućoj stranci u Srbiji.

Izjava Marijanija sa rasprave bila je u fokusu vesti objavljene na portalu dnevnog lista Kurir.

Provladin tabloid, Informer , u svom stilu izvestio je da je nemački poslanik, inače član nemačke krajnje desne partije AFD, “zagremeo” u Evropskom parlamentu.

Izlaganja drugih poslanika u drugom tekstu, Informer je opisao kao “antisrpsku histeriju”. U tekstu naslovljenom “Antisrpska histerija u Evropskom parlamentu! Srbomrsci i lobisti opozicije udaraju na Srbiju”, Informer navodi da se Srbija ponovo našla na udaru Evropskog parlamenta, a da je scena bila ispunjena otvorenim napadima na našu zemlju, dok su političari i lobisti iz EU članica nastavili da šire negativnu sliku o Beogradu”.

Da je poslanik iz Nemačke, Petr Bajstron, “zagrmeo” preneo je i najstariji dnevni list u Srbiji. “Globalisti ne žele nezavisne nacije, žele lojalne i potičinjene, ali Srbi su ponosan narod i njima se neće diktirati kako da upravljaju zemljom i sa kim treba da imaju bliske odnose. Bez ikakve intervencije, bez destabilizacije i bez nasilne promene režima u Srbiji. Ako vlast treba da se promeni, to treba da se uradi na demokratiskim izborima a ne u spoljno podsticanim nemirima”, zagrmeo je Bajstron”, piše Politika. Šta su imali da kažu drugi poslanici ili komesarka za proširenje, nije bila vest ni za ovaj medij.

Šta je bilo rečeno na sednici Evropskog parlamenta?

Na plenarnoj sednici Evropskog parlamenta u Strazburu održana je debata o političkoj krizi u Srbiji. Sednici su prisustvovali i poslanici Narodne skupštine Srbije. Većina poslanika koja se javila za reč uputila je kritike na račun vladajuće većine u Srbiji, pozdravljajući zahteve studenata na protestima.

Tonino Picula, izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju i poslanik Socijalista i demokrata (S&D), ocenio je da su razlozi za protest građana Srbije nezadovoljstvo vladavinom prava u zemlji. Istakao je da bi EU trebalo da da podršku mladim ljudima koji zahtevaju bolju budućnost svoje zemlje. “Politička kriza zahteva politička rešenja. Rešenje nije proterivanje građana EU. Novim izborima mora prethoditi reforma izbornih uslova”, rekao je Picula.

Helmut Brandšteter, ispred poslaničke grupe “Obnovimo Evropu”, izjavio je da građani Srbije ne veruju da postoji prava istraga pada nadstrešnice u Novom Sadu. Ocenio je da građani žele slobodu govora, ne žele nasilje. On je pozvao Evropsku komisiju da jasno komunicira sa vlastima u Srbiji da se mora obezbediti sloboda medija i osnovna prava ukoliko se želi ići napred na putu ka EU.

Poslanik iz redova EPP-ja, čija je pridružena članica Srpska napredna stranka (SNS), rekao je da je nesreća u Novom Sadu rezultat sistemske korupcije i nedostatka transparentnosti i odgovornosti. Treba podržati i razgovarati sa ljudima koji protestuju u Srbiji. Moramo raditi na transparentnosti, to je potrebno za budućnost Srbije”, dodao je Lopatka.

Rasprava u EP o Srbiji: EU mora da reaguje na političku krizu, poslanici pružili podršku studentima

U prethodnoj verziji teksta je objavljeno da je novinska agencija Tanjug imala samo jednu vest o raspravi u Evropskom parlamentu. U ovoj verziji teksta je naznačeno da se ovo odnosi na tekstove javno dostupne na portalu.

Povezani članci

Ko će biti novi predsednik Odbora za EU integracije?

EWB

Naučna zajednica o modelu za rešenje kosovskog pitanja

EWB

Miloš Vučević podneo ostavku

EWB