STRAZBUR – Poslanici Evropskog parlamenta zabrinuti su zbog lobiranja pojedinih država u Briselu, među kojima se spominje i Srbija. “Zemlje poput Katara, Maroka, ali i Kine, Rusije, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Srbija i Turske mnogo su ulože napora u lobiranja”, navodi se u izveštaju EP o odbrani te institucije od “malignom mešanja”.
Dodaje se da strano mešanje ne bi smelo da ostane bez posledica. Poziva se na suspenziju programa sa vlastima država koje pokušavaju da se na taj način mešaju u demokratske procese unutar EU.
U izveštaju koji je usvojen u plenumu sa sa 441 glasom “za” i 70 “protiv”, zahteva se revizija kodeksa ponašanja članova Evropskog parlamenta, koji bi trebalo da ojača pravila o sukobu interesa, deklaracijama o imovini i sporednim prihodima, kao da zaprani sporedni rad za subjekte pokrivene Registron transparentnosti.
U preporukama za reformu pravila Evropskog parlamenta o transparentnosti, integritetu, odgovornosti i borbi protiv korupcije, evroparlamentarci su upozorili da su pokušaji mešanja u demokratiju „široko rasprostranjena pojava kojoj se mora suprostaviti što energičnije“.
Oni su podsetili na slučaj „Katargejt“ i istakli da postoje brojni propusti u pravilima Parlamenta o integritetu i transparentnosti.
Kako je izjavila predsednica Evropskog parlamenta posle glasanja, usvojeni predlozi reforme će ponuditi dugoročna rešenja koja će pomoći jačanju kapacitete EP da spreči spoljne aktere da mu se mešaju u rad.
„Predlozi će formirati našu liniju odbrane od autokratskih trećih zemalja koje pokušavaju da stave pod kontrolu evropsko donošenje odluka i pomoći će nam da zaštitimo naša otvorena i slobodna društva“, rekla je Mecola.
Koizvestilac Vladimir Bilčik rekao je da Parlament mora da ostane otvorena institucija, ali i da se brani od korupcije i malignog stranog mešanja.
„Da bismo to postigli, predlažemo da osoblje koje se bavi osetljivim pitanjima dobije bezbednosnu dozvolu, potrebna je veća otvorenost o sastancima sa trećim stranama, a politički odnosi sa trećim zemljama treba da idu uspostavljenim parlamentarnim kanalima“, rekao je Bilčik.
Poznat slučaj lobiranja o kom su pisali srpski mediji ticao se aktivnosti lobi kancelarije Telekoma Srbije u Briselu tokom usvajanja rezolucije Evropskog parlamenta o Srbiji. Kako je tada pisao N1, Telekom je angažovao profesionalnog lobistu iz Hrvatske Daniela Mondekara kako bi im pomogao da Telekom nestane iz amandmana na izveštaj o Srbiji.