fbpx
European Western Balkans
Region

Svilanović: Plan treba da bude utanačen do Samita u Trstu

Goran Svilanović; Foto: Univerzitet u Gracu

BEOGRAD – Generalni sekretar Saveta za regionalnu saradnju Goran Svilanović očekuje da bi predlog plana Berlin plus trebalo da se utanači do samita zapadnobalkanske šestorke, 12. jula u Trstu.

Svilanović, koji je učestvovao u definisanju tog dokumenta, za Blic kaže da konačan papir još nije usaglašen, ali da je deo priče upravo ono o čemu je govorio nemački ministar spoljnih poslova Zigmar Gabrijel – da će, između ostalog, Nemačka podržati dodatne izvore finansiranja.

“Konačan papir još nije usaglašen, ali je nastao u saradnji sa zemljama Zapadnog Balkana, CEFTA i Evropske komisije, i razgovori predstoje. Očekivanja su da će se sve utanačiti do samita u Trstu”, kazao je Svilanović.

Plan Berlin plus, ili novi Maršalov plan, koji je predstavio šef nemačke diplomatije Zigmar Gabrijel, podrazumeva uspostavljanje regionalne ekonomske zone i infrastrukturno povezivanje zemalja, uz budžet koji bi to podržao, kažu za Blic diplomatski izvori.

Povezani članci

Nemačka štampa: Ekonomska unija na ZB, rađanje nove YU

EWB

Incko: BIH pokazala opredeljenost na putu ka EU

EWB

Bregu: Balkanski barometar pokazuje da većina građana veruje u regionalnu saradnju

Tanjug