BEOGRAD – Bugarska i pored burne prošlosti sa Srbijom održava prijateljske veze i tokom narednog predsedavanja Savetu EU, staviće u fokus Zapadni Balkan i njegovu evropsku perspektivu, rečeno je danas na događaju u okviru projekta Tour d’Europe, koji u saradnji sa Fondacijom Fridrih Ebert organizuju Centar savremene politike i European Western Balkans.
Boris Popivanov, docent na odseku za političke nauke na Univerzitetu „Sveti Kliment Ohridski“ u Sofiji i mlađi istraživač u „Novom evropskom centru za regionalne studije“ iz Plovdiva dao je uvid u to kako se u Bugarskoj gleda na Evropsku uniju i njena dalja proširenja.
“U Bugarskoj je prisutna velika podrška EU, ali i njenim institucijama”, kaže Popivanov, objašnjavajući da građani u velikoj meri podržavaju i rad institucija Unije, u koje imaju mnogo više poverenja u odnosu na državne.
Kao najveće prednosti pristupanja Bugarske EU, smatraju se sloboda kretanja ljudi ali i robe.
I pored toga što je prisutna velika podrška EU i njenim institucijama, podrška vrednostima koje Unija zastupa nije toliko jaka.
“Bugarska je jedina država članica Evropske unije koju vode nacionalističke partije”, kaže Popivanov, dodajući i da su njeni dobri odnosi sa drugim državama poput Rusije i Turske, netipični za ostale članice Unije.
“Ona je jedina država članica koja je u dobrim odnosima sa Turskom i Erdoganovim režimom”, ističe on ali i dodaje da je Bugarska u dobrim odnosima i sa Rusijom, kako po pitanju stavova i tradicije, tako i po pitanju političkih i ekonomskih veza.
“Ruski uticaj u Bugarskoj je izuzetno visok. Postoji jedna emotivna veza između Rusije i Bugarske, ali i zavisnost od mnogih ekonomskih faktora. Energetska povezanost Bugarske sa Rusijom je veoma jaka”, kaže on i navodi da postoji izuzetno veliki udeo ruskih kompanija u bugarskoj ekonomiji.
Što se tiče odnosa sa drugim državama, Popivanov smatra da Bugarska i pored burne prošlosti sa Srbijom, održava prijateljske veze, što se može videti u samoj podršci koju pruža evropskim integracijama Srbije ali u celog Zapadnog Balkana.
“Bugarska je jedna od država članica koja nema formalne zahteve koji se tiču pristupanja Srbije EU”, ističe Popivanov.
Kako je Bugarska država koja sledeća preuzima predsedavanje Savetu EU, kao poseban prioritet izdvojila je Zapadni Balkan, odnosno dalje proširenje EU.
Međutim, Popivanov ističe da će se ovo predsedavanje suočiti sa mnogim problemima sa kojima se EU već neko vreme bori, poput Bregzita, Zajedničke odbrambene politike, ali i Evrope u više brzina koja je podstaknuta Junkerovom strategijom ali i Makronovim planom.
Što se tiče političkih promena koje su se nedavno desile u Makedoniji, on objašnjava da su u Bugarskoj smatrali da do političkih promena neće ni doći i da će Gruevski ostati na vlasti.
“Bili smo pozitivno iznenađeni promenama koje su se odigrale u Makedoniji, ali i posvešćenošću makedonske vlade da stupi u dobre odnose sa susednim državama”, kaže Popivanov, dodajući da se nova makedonska vlada posvetila rešavanju brojnih problema za koje prošla nije pokazala istu posvećenost.