Prorežimski mediji u Srbiji sa neskrivenom radošću dočekali su vest da je predsednik SAD Donald Tramp nedugo po povratku na tu funkciju odlučio da zamrzne finansiranje Američke agencije za međunarodnu razvoj (USAID) na period od tri meseca. Kako tvrde tabloidi, USAID je “zloglasnka organizacija”, koja je finansirala nevladine organizacije u našoj državi, neprijateljski nastrojene prema predsedniku Aleksandru Vučiću.
I sam Vučić je nedavno, u sličnom tonu, ocenio da “ukoliko zaista manje novca ili nimalo ne dobija NED, koji je bio zamena za srkivanje prljavih poslova CIA, USAID i drugi, onda sam sasvim siguran da dolazi bolje vreme za slobodarske narode u svetu i da će Amerika biti mnogo popularnija nego danas u svetu”.
Poslanik Srpske napredne stranke Vladimir Đukanović otišao je još dalje, uputivši javni predlog da se započne “ozbiljna istraga” svih projekata koje je u Srbiji finansirao USAID.
Takvo likovanje nad sudbinom “zloglasne organizacije” u najmanju ruku predstavlja licemerje, budući da je najveći deo projekata USAID u protekle dve decenije u Srbiji sprovodio u saradnji sa Vladom i lokalnim samoupravama, “u cilju pružanja podrške ekonomskom i demokratskom razvoju”.
Da stvar bude još zanimljivija, komplimente na račun USAID-a ranije nisu štedeli ni Vučić, ni njemu bliski ljudi, poput nekadašnje premijerke a sadašnje predsednice Narodne skupštine Ane Brnabić.
Brnabić i Vučić nisu štedeli pohvale na račun aktivnosti USAID-a u Srbiji
Podsećanja radi, godine 2021, kada je USAID obeležavao dve decenije rada u Srbiji, saopšteno je da od 2001. izdvojeno 882 miliona dolara. Kako je precizirano, to se, između ostalog, odnosilo na unapređenje rada lokalnih samouprava, nabavku sanitetskih vozila, otvaranje novih radnih mesta, pomoć poljoprivredi, malim i srednjim preduzećima, te “podršku težnjama Srbije da postane članica Evropske unije”.
Na izložbi pod nazivom “Dvadeset godina partnerstva – zajedno stvaramo”, upriličenoj u Jugoslovenskoj kinoteci u decembru 2021. predstavljeni su fotografije i video-materijali kako bi se prikazali neki od projekata USAID-a u našoj zemlji.
Otvaranju izložbe prisustvovali su i tadašnja premijerka Ana Brnabić, predsednik Narodne skupštine Ivica Dačić, a domaćini skupa bili su ambasador SAD u Srbiji Entoni Godfri i direktorka misije USAID u Srbiji Suzan Fric.

Tom prilikom istaknuto je da je “saradnja USAID-a sa državnim institucijama doprinela da te institucije bolje reaguju na potrebe građana”, a Ana Brnabić je ocenila da “ono što radi USAID u Srbiji, našu zemlju čini lepšom i bogatijom”. Prema njenim rečima, tokom pandemije koronovirusa, američka vlada je, posredstvom USAID-a Srbiji izdvojila 9,1 milion evra za pomoć Srbiji.
Brnabić je precizirala da je to pomoglo da se opreme naučne i zdravstvene ustanove za borbu protiv kovida, kao i da je “USAID podržao napore Vlade Srbiji u oblasti inovacija i digitalizacije”.
Takođe, u zvaničnoj, javno dostupnoj biografiji Ane Brnabić, koja je u međuvremenu postala predsednica parlamenta, navodi se da je “bila angažovana u različitim američkim konsultantskim firmama koje su u Srbiji realizovale projekte finansirane od strane Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID)”, kao i da je, između ostalog, bila predsednica Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED).
NALED je, podsetimo, osnovan 2006, “u okviru USAID Projekta za podsticanje ekonomskog razvoja opština”.
USAID je, takođe, obezbedio “tehničku i finansijsku pomoć” za izradu nove internet prezentacije Skupštine Srbije. Kako je saopšteno iz USAID-a juna 2011: “Izrada i održavanje sajta Skupštine u naredne tri godine koštaće 85.000 dolara… Izvođač radova izabran je putem javnog i otvorenog konkursa, a USAID se odlučio da tehnički i finansijski pomogne izradu internet prezentacije radi podrške transparentnijem radu Skupštine Srbije”.

Pohvale na račun USAID-a Brnabić je uputila i martu 2023, prilikom susreta sa administratorkom te organizacije, Samantom Pauer. Ona je ocenila da je pomoć USAID-a “omogućila značajne reforme u srpskom društvu i privredi”.
Kako je saopštila Vlada, “U srdačnom jednočasovnom razgovoru, Brnabić je naglasila da Srbija budućnost vidi pre svega u oblastima tehnologije, inovacija i veštačke inteligencije”.
“Premijerka je podvukla da Vlada Srbije izuzetno ceni konkretne rezultate postignute kroz saradnju sa USAID-om, kao i da posebno vrednuje spremnost te američke agencije da doprinese daljoj transformaciji u oblastima informacionih tehnologija i energetske efikasnosti”, navodi se u saopštenju.
Samantu Pauer srdačno je primio i predsednik Srbije Aleksandar Vučić u maju 2023. Sa Andrićevog venca je poručeno “Ovom prilikom predsednik Vučić je istakao opredeljenost Srbije za jačanje sveobuhvatnih odnosa sa SAD i posebno zahvalio na pomoći koju je USAID kroz svoje programe pružio našoj zemlji u oblastima jačanja konkurentnosti privrede, boljem funkcionisanju javne uprave, kao i kroz aktuelne projekte koji se na nivou opština bave unapređenjem korišćenja obnovljivih izvora energije i zaštitom životne sredine”.
U saopštenju se ističe i da su se “sagovornici saglasili da je USAID poželjan partner za saradnju na projektima koji će dodatno intenzivirati ekonomske odnose sa SAD i privući nove američke investicije”.
Šta je sve finansirao USAID u Srbiji od 2001?
Nova portparolka Bele kuće Kerolajn Levit izjavila je na konferenciji za medije 3. februara da je USAID, između ostalog, izdvodio 1,5 miliona dolara za unapređenje DEI (raznolikosti, jednakosti i inkluzije) na radnim mestima u Srbiji, te 70.000 dolara za DEI mjuzikl u Irskoj, 47.000 dolara za transrodnu operu u Kolumbiji, 32.000 dolara za transrodni strip u Peruu…
“Ne znam za vas, ali kao američki poreski obveznik, ne želim da moji dolari idu na ovo smeće”, tvrdi Levit.
Sa druge strane, na portalu USAID-a u Srbiji, koji je privremeno nedostupan, navodilo se, između ostalog, da je “USAID sproveo sveobuhvatnu strategiju koja je uklonila prepreke poslovanju, povećala transparentnost, privukla domaće i strane investicije i obezbedila mogućnosti kompanijama da se razvijaju”.
Kako se isticalo, USAID i NALED su “osmislili i sproveli postupak sertifikacije opština sa povoljnim poslovnim okruženjem koji predstavlja svojevrstan pečat kvaliteta za investitore koji dolaze u Srbiju”
Takođe, USAID je u Srbiji realizovao “projekte pomoći poljoprivrednim gazdinstvima kao bi poboljšali proizvodnju i plasman svojih proizvoda, kao i pomaganja malim preduzećima da otvore nova radna mesta”.

Poznato je i da je USAID pomagao i uvođenje elektronske uprave u opštinama u Srbiji, što je “za građane pojednostavilo procedure kao što je prijavljivanje za upis u matične knjige rođenih i venčanih i druge usluge”, te sarađivao sa opštinama širom Srbije “na stvaranju uslova za privlačenje stranih investicija i otvaranje novih radnih mesta”.
Tvrdi se i da je USAID obezbedio da “da mikro i mala poljoprivredna preduzeća dobiju pristup finansiranju”, i da je podržavao “agrobiznise da osvoje nova izvozna tržišta”.
Kao rezultat podrške USAID-a u Srbiji često se isticala i i saradnja sa lokalnim zajednicama, na projektima poput “renoviranja ili izgradnje škola, domova kulture, domova zdravlja, bolnica, vrtića i mesnih zajednica, izgradnje puteva, zelenih i stočnih pijaca”, nabavke medicinske opreme, opreme za škole…