BRISEL – Generalni direktorat Evropske komisije za susedstvo i pregovore o proširenju (DG NEAR) saopštio je da su završeni skrining sastanci sa Albanijom i Severnom Makedonijom. Oni su objasnili da čim vlasti ovih zemalja finaliziraju mape puta o Poglavljima 23 i 24, kao i o reformi javne uprave, Evropska komisija će oceniti postizanje ispunjenja početnih merila.
„Poslednji skrining sastanci sa Albanijom i Severnom Makedonijom održani su 24. novembra i 7. decembra. Održano je 167 sastanaka u trajanju od oko godinu dana, uz učešće više od 1.000 eksperata Evropske komisije i više od 2.000 eksperata iz Albanije i Severne Makedonije“, navodi se u saopštenju.
Direktor DG NEAR, Gert Jan Kopman, čestitao je Albaniji i Severnoj Makedoniji na završetku skrining sastanaka.
Skrining je analitičko ispitivanje pravne tekovine EU i podeljen je u dve faze: eksplanatorne i bilateralne sastanke. Predstavlja prvi korak u procesu pristupnih pregovora.
Tokom eksplanatornih sastanaka, zvaničnici Komisije su detaljno informisali o glavnim principima i standardima pravne tekovine EU, poglavlje po poglavlje, grupisanih u šest klastera. Na bilateralnim sastancima, vlasti iz Albanije i Severne Makedonije predstavile su svoj nivo usklađenosti sa pravilima i politikama EU (takođe poznatim kao acquis EU) i svoju spremnost za sprovođenje preostalih delova i ispunjavanje kriterijuma za članstvo u EU. Komisija je ocenila gde se nalaze i Albanija i Severna Makedonija u svojim pripremama za pristupanje.
Ishodi sesija skrininga se odražavaju u „izveštajima o skriningu“, putem kojih Komisija obaveštava države članice o tome gde se svaka zemlja nalazi i kako treba da se vode pregovori u oblastima politika koje su obuhvaćene. Komisija je Savetu predstavila izveštaj o skriningu o osnovama klastera 1, a Savet je svakoj zemlji saopštio uslove, takođe poznate kao merila za otvaranje ovog klastera. Merila zahtevaju od svake zemlje da pripremi planove koji se zovu mape puta u kojima se identifikuju ključne reforme koje će preduzeti u okviru poglavlja koja se odnose na vladavinu prava – Poglavlja 23 i 24, i mapu puta za reformu javne uprave.
Albanija i Severna Makedonija će takođe morati da pripreme mapu puta za funkcionisanje demokratskih institucija, a napredak u njenoj implementaciji će se pratiti na međuvladinim konferencijama. Mape puta imaju za cilj da proces pojednostave i učine ga više strateškim.