fbpx
European Western Balkans
Društvo

Brnabić: Promena Ustava važna za Srbiju

Ana Brnabić; Foto: Tanjug / Tanja Valić

BEOGRAD – Premijerka Ana Brnabić je izjavila danas da je promena Ustava važna za Srbiju.

“Promena ustava – da”, rekla je ona odgovarajući na pitanja novinara, ističući da je to jedna od važnih stvari u okviru poglavlja 23.

Brnabić je kazala da se krenulo sa javnim rasparavama i okruglim stolovima u vezi sa promenom Ustava i izrazila zadovoljstvo što je taj proces inkluzivan.

“Vidim da je bilo problema na poslednjem okruglom stolu i ja ću razgovarati o tome sa ministarkom pravde Nelom Kuburović i sa organizacijama civilnog društva koje su napustile taj okrugli sto. Zanima me šta se dešava, to je jako važna stvar i svakako nesto sto mi moramo da uradimo u doglednom vremenu, da bi napredovali u poglavlju 23 i sa našim evropskim integracijama”, istakla je premijerka.

Na pitanje da li je upoznata sa tim šta treba da se menja u Ustavu, Branbić je rekla da je prilično upoznata, ali da treba svi da se uključe u taj proces.

“Mislim da treba malo veći fokus da bude na vladavini prava i poglavje 23, jer smo svi kao vlada bili fokisrani na ekonomske refome i fiskalnu konsolidaciju i efikanosnost javne uprave”, dodala je Branbić.

Kako je saopšteno 30. oktobra, Udruženje tužilaca Srbije, Društvo sudija Srbije, Udruženje sudijskih i tužilačkih pomoćnika, Centar za pravosudna istraživanja, Komitet pravnika za ljudska prava – YUCOM i Beogradski centar za ljudska prava napuštaju javnu debatu o promenama Ustava u oblasti pravosuđa uz ocenu da Ministarstvo tu debatu izbegava i zanemaruje primarnu temu o kojoj bi ona trebalo da se vodi, a to je nezavisnost pravosuđa.

Podsećaju i da je Srbija preuzela obaveze u pristupnim pregovorima sa Evropskom unijom da se izmenama Ustava otklone politički uticaji na pravosuđe.

Udruženja pozivaju u dopisu Ministarstvo pravde da blagovremeno, pre nego što nacrt ustavnih rešenja uputi Venecijanskoj komisiji, učini ono što su svi ostali učesnici u konsultacijama već uradili – da predstavi javnosti svoj predlog izmene Ustava Srbije i omogući sveobuhvatnu debatu, pribavljajući na taj način neophodan legitimitet ustavotvornom procesu.

U takvoj debati udruzenja su i dalje spremna da ucestvuju, poručuju tužiosi i sudije Ministarstvu pravde.

Povezani članci

Flesenkemper: I u kriznim situacijama ljudska prava ostaju jednako važna

EWB

Produžen rok za dostavljanje komentara na Nacrt akcionog plana za poglavlje 23

EWB

Program ekonomsih reformi (ERP) odlična priprema za državu kandidata

EWB