fbpx
European Western Balkans
Društvo

Dodeljene nagrade EU za istraživačko novinarstvo, prvo mesto KRIK-u

Nagrađeni novinari; Foto: EU info centar

BEOGRAD – Novinari portala KRIK Stevan Dojčinović i Dragana Pećo pobednici su srpskog dela ovogodišnjeg konkursa za nagradu Evropske unije za istraživačko novinarstvo na Zapadnom Balkanu i u Turskoj.

EU podržava slobodu medja i to je važan faktor u procesu proširenja, naročito kroz Poglavlje 23, istakla je šefica političke sekcije Delegacije EU u Srbiji Nora Hajrinen.

„EU je zato izdvojila 1.8 miliona evra za Zapadni Balkan sa ciljem ojačavanja kapaciteta za izveštavanje, uz fokusiranje na veće poverenje u medije i bezbednost novinara. Podvlačim važnost medijske slobode i pluralizma“, kaže Hajrinen.

Slobodan Georgijev, urednik Balkanske istraživačke mreže (BIRN) koja implementira projekat u Srbiji, kaže da je na konkurs pristiglo 20 radova, dok je 18 bilo u konkurenciji pošto su ispunili sve uslove.

„Nadam se da će ova nagrada od projektne aktivnosti postati nešto trajno“, navodi Georgijev.

Najbolje radove procenjivao je tročlani žiri u sastavu: dopisnica lista Financial Times iz Budimpešte Valeri Hopkins, novinar Predrag Blagojević i dopisnik Wall Street Journal-a Bojan Pančevski (predsednik žirija).

Po njihovom mišljenju, prvu nagradu dobili su novinari KRIK-a za priču o navodnim malverzacijama ministra zdravlja Zlatibora Lončara, drugu nagradu dobili su novinari Vladimir Kostić i Dina Đorđević za tekstove o sistemu distribucije i proizvodnje struje, dok je Miloš Stanić treću nagradu zaslužio tekstom o arsenu u vodi u pojedinim vojvođanskim opštinama.

„Meni je ovo prva nagrada za 7 godina bavljenja novinarstvom. Drago mi je da je pažnju žirija privukla jedna regionalna priča koja možda nije toliko interesantna na nacionalnom nivou“, ističe Stanić

Povezani članci

Odbačena krivična prijava protiv novinarke Ane Lalić

EWB

Maja Bobić u rukovodstvu Međunarodnog evropskog pokreta

EWB

Objavljen Sažetak Knjige preporuka za 2024. NKEU: Akteri da preuzmu odgovornost za sprovođenje reformi

EWB