fbpx
European Western Balkans
Ekonomija i Biznis Izdvojeno

Otvaranje poglavlja 6 – Pravna sigurnost za srpske kompanije

Zastava Evropske unije; Foto: Flickr / Evropski parlament

Srbija danas otvara dva nova poglavlja u procesu pristupanja Evropskoj uniji, čime se približava cilju da postane deo jedinstvenog tržišta Evropske unije. Otvaranjem ovih poglavlja, Srbija nastavlja svoj put ka unapređenju propisa i njihovog usaglašavanja sa pravnim tekovinama EU.

Prema rečima šefice pregoaračkog tima Srbije za članstvo u EU Tanje Miščević, svako otvaranje poglavlja predstavlja još jedan korak na evropskom putu Srbije, a to se posebno odnosi na poglavlja 6 i 30 koja će danas biti otvorena u Briselu.

“U poglavlju 6 reč je o pravu privrednih društava, odnosno uređenju, funkcionisanju i zaštiti kompanija kako evropskih tako i domaćih na određen način, kao i u EU“, istakla je Miščević.

U okviru poglavlja 6 koje se odnosi na pravo privrednih društava, razmatraju se pitanja u vezi sa osnivanjem i obavljanjem delatnosti privrednih društava u državama članicama. Pri tome su uređena pravila o osnivanju, registraciji, obavljanju delatnosti, domaćem i prekograničnom spajanju i podeli privrednih društava.

Predsednik Upravnog odbora Centra za evropske politike Srđan Majstorović ocenjuje da se otvaranjem ova dva poglavlja stiču uslovi za nastavak ekonomskih reformi u cilju unapređenja postojećih propisa i institucionalnog okruženja i njihovog usaglašavanja sa pravilima EU.

„Uslovi poslovanja domaćih i stranih kompanija na ovaj će način biti značajno unapređeni, što bi trebalo da doprinese i većoj privlačnosti za ulaganja, razvoju trgovine i privrede i zapošljavanju u Srbiji“, ističe Majstorović u analizi dostavljenoj Tanjugu.

Osim toga, ovim poglavljem su obuhvaćena i pitanja računovodstva i revizije, što se odnosi na pravila o uspostavljanju sistema provere kvaliteta rada revizorske struke, efikasnog sistema javnog nadzora, kao i sistema objavljivanja godišnjih finansijskih izveštaja.

Pravne tekovine Evropske unije u oblasti prava privrednih društava uređuju pitanja u vezi sa obavezom privrednih društava da objavljuju dokumenta i podatke od javnog značaja. Takođe, u oblasti finansijskog izveštavanja, pravne tekovine EU utvrđuju pravila za predstavljanje godišnjih i konsolidovanih finansijskih izveštaja, uključujući i pojednostavljena pravila za mala i srednja preduzeća. Dodatno, pravne tekovine EU uspostavljaju pravila za odobravanje, profesionalan integritet i nezavisnost revizora imenovanih na osnovu zakona.

Usklađivanjem zakonodavstva sa pravnom tekovinom EU u oblasti prava privrednih društava, stvaraju se poslovni uslovi koji će domaćim privrednim subjektima omogućiti konkurentnost i jednak tretman na tržištu Evropske unije. Na taj način se dodatno potvrđuje pravna sigurnost koja je neophodan preduslov za uspešno poslovanje i investicije. Osim toga, novim propisima će  privrednim društvima biti omogućen brži ulazak na tržište i izlazak iz njega. Danom pristupanja Srbije EU biće uvedena i dva nova oblika privrednih društava – evropsko akcionarsko društvo i evropsko ekonomsko interesno udruženje koja već postoje u državama članicama Unije.

Povezani članci

Da li Srbija šalje signale da će uvesti sankcije Rusiji nakon izbora?

Aleksandar Ivković

Izborni dan pun neregularnosti, iako rezultat nije bio neizvestan

Aleksandar Ivković

Crna Gora postala prva država regiona koja je pristupila Jedinstvenom području plaćanja u evrima (SEPA)

EWB