VAŠINGTON – Da se u nedelju održava referendum polovina građana Srbije glasala bi za ulazak u Evropsku uniju, pokazuje istraživanje Međunarodnog regionalnog instituta (IRI) u saradnji sa IPSOS-om.
Istraživanje je sprovedeno u novembru 2018. godine na reprezentativnom uzorku od 1.027 građana starijih od 18 godina. Pored Srbije istraživanje, obuhvata i ispitanike u Bosni i Hercegovini, Severnoj Makedoniji i Kosovu.
Ruske vrednosti, a zapadni novac
Iako bi polovina građana glasala potvrdno za ulazak u EU, 40% anketiranih je stava da članstvo u Uniji neće doneti nijednu konkretnu dobrobit.
Zanimljivo je da 62% ispitanika Srbiju ne vidi ni na Istoku ni na Zapadu, a da skoro polovina anketiranih smatra da Srbija najviše sličnosti ima sa Rusijom po pitanju kulture, moralnih vrednosti i intelektualnih vrednosti.
Stvari su drugačije kada je reč o ekonomiji jer bi oko polovine ispitanika želelo da više ličimo na Zapadnu Evropu po pitanjima zdravstva, socijalnih i penzionih davanja, ali i zaposlenosti. U prilog tome govori i to da 63% ispitanika smatra da nema budućnosti za mlade u državi.
Građani Srbije blagonaklono gledaju na strana ulaganja. Pa tako 57% i ne želi da zna poreklo stranih investicija sve dok se otvaraju nova radna mesta i smanjuje stopa nezaposlenosti.
Iako se strana ulaganja uglavnom posmatraju kroz objektiv ekonomije, ima i onih koji u tim ulaginjima pre svega vide politički uticaj (24%).
Najveća bezbednosna pretnja – etnički i religijski sukobi
Regionalne tenzije i etnički ili religijski sukobi percipiraju se kao najveća bezbednosna pretnja (22%), dok su organizovani kriminal i trgovina drogom i ljudima na drugom mestu.
Da se ništa neće promeniti po pitanju bezbednosti na teritoriji Srbije i Zapadnog Balkana u narednom periodu smatra nešto manje od polovine ispitanika.
Na pitanje koji je najveći problem sa kojim se suočava država Srbija, ispitanici navode Kosovo kao najveći problem.
Njih 28% smatra da je migrantska kriza najveći problem sa kojim se suočava Evropa. Zanimljivo je da je tog stava i sličan broj ispitanika iz Severne Makedonije.
Jedno od pitanja odnosilo se na NATO i šta bi članstvo u ovoj organizaciji donelo državi. Najnegativniji stav po pitanju Alijanse dolazi iz Srbije, dok je najpozitvniji među ispitanicima na teritoriji Kosova.