fbpx
European Western Balkans
Društvo

IRI: 62% ispitanika Srbiju ne vidi ni na Istoku ni na Zapadu

Zastava Srbije; Foto: Tanjug / Sava Radovanović

VAŠINGTON – Da se u nedelju održava referendum polovina građana Srbije glasala bi za ulazak u Evropsku uniju, pokazuje istraživanje Međunarodnog regionalnog instituta (IRI) u saradnji sa IPSOS-om.

Istraživanje je sprovedeno u novembru 2018. godine na reprezentativnom uzorku od 1.027 građana starijih od 18 godina. Pored Srbije istraživanje, obuhvata i ispitanike u Bosni i Hercegovini, Severnoj Makedoniji i Kosovu.

Ruske vrednosti, a zapadni novac

Iako bi polovina građana glasala potvrdno za ulazak u EU, 40% anketiranih je stava da članstvo u Uniji neće doneti nijednu konkretnu dobrobit.

Zanimljivo je da 62% ispitanika Srbiju ne vidi ni na Istoku ni na Zapadu, a da skoro polovina anketiranih smatra da Srbija najviše sličnosti ima sa Rusijom po pitanju kulture, moralnih vrednosti i intelektualnih vrednosti.

Stvari su drugačije kada je reč o ekonomiji jer bi oko polovine ispitanika želelo da više ličimo na Zapadnu Evropu po pitanjima zdravstva, socijalnih i penzionih davanja, ali i zaposlenosti. U prilog tome govori i to da 63% ispitanika smatra da nema budućnosti za mlade u državi.

Građani Srbije blagonaklono gledaju na strana ulaganja. Pa tako 57% i ne želi da zna poreklo stranih investicija sve dok se otvaraju nova radna mesta i smanjuje stopa nezaposlenosti.

Iako se strana ulaganja uglavnom posmatraju kroz objektiv ekonomije, ima i onih koji u tim ulaginjima pre svega vide politički uticaj (24%).

Najveća bezbednosna pretnja – etnički i religijski sukobi

Regionalne tenzije i etnički ili religijski sukobi percipiraju se kao najveća bezbednosna pretnja (22%), dok su organizovani kriminal i trgovina drogom i ljudima na drugom mestu.

Da se ništa neće promeniti po pitanju bezbednosti na teritoriji Srbije i Zapadnog Balkana u narednom periodu smatra nešto manje od polovine ispitanika.

Na pitanje koji je najveći problem sa kojim se suočava država Srbija, ispitanici navode Kosovo kao najveći problem.

Njih 28% smatra da je migrantska kriza najveći problem sa kojim se suočava Evropa. Zanimljivo je da je tog stava i sličan broj ispitanika iz Severne Makedonije.

Jedno od pitanja odnosilo se na NATO i šta bi članstvo u ovoj organizaciji donelo državi. Najnegativniji stav po pitanju Alijanse dolazi iz Srbije, dok je najpozitvniji među ispitanicima na teritoriji Kosova.

Povezani članci

Bolje izveštavanje nužno za razvoj Berlinskog procesa

Marina Zec

Štiplija: Po prvi put od 2012. grupa političara iz EU formalno i jasno kritikuje vlast

EWB

Samo četvrtina mladih želi da ostane u Srbiji

EWB