BEOGRAD – Predsedavajući Delegacije Evropskog parlamenta za odnose sa Srbijom Lukas Furlas razgovarao je danas u Beogradu sa predstavnicima vlasti i opozicije o putu države ka EU.
Sa Lukasom Furlasom predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je o tome izvestio javnost putem Instagrama.
Vučić je ocenio da je sastanak bio “dobar i konstruktivan”, te da se razgovaralo o “evropskim integracijama Srbije, neophodnim reformama i ključnim izazovima na tom putu, kao i o ulozi Evropskog parlamenta u tom procesu”.
“Ponovio sam da Srbija ostaje na evropskom putu, što potvrđujemo konkretnim reformskim koracima, ekonomskom stabilnošću i doprinosom regionalnoj saradnji. Zahvalio sam predsedavajućem delegacije Evropskog parlamenta za odnose sa Srbijom na angažmanu i zalaganju za napredak naše zemlje u procesu evropskih integracija, kao i na objektivnom pristupu kada su u pitanju napori koje preduzimamo na našem reformskom putu”, naveo je Vučić.
Brnabić: Narodna skupština ostaje posvećena reformama u oblasti vladavine prava
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić navela je prilikom razgovora sa Furlasom da “Narodna skupština ostajе posvеćеna sprovođеnju rеformi u oblasti vladavinе prava i unaprеđеnju dеmokratijе, što su ključni sеgmеnti u procеsu pridruživanja”.
“Tema sastanka bila je evropski put Srbije i unapređenje saradnje sa Evropskom unijom, pri čemu je predsednica Narodne skupštine istakla posvećenost Srbije reformskom procesu i harmonizaciji sa evropskim standardima. Naglasila je da Narodna skupština ostaje posvećena sprovođenju reformi u oblasti vladavine prava i unapređenju demokratije, što su ključni segmenti u procesu pridruživanja… Sagovornici su se saglasili da je jačanje slike Srbije kao proaktivnog i pouzdanog partnera važno za dalji napredak u evropskim integracijama i da je nastavak parlamentarne saradnje ključan u tom procesu”, saopšteno je iz parlamenta.

Furlas je posle sastanka sa Brnabić za Tanjug izjavio da ne može da zamisli proširenje EU bez Srbije.
“Tu smo da pomognemo, spremni da radimo zajedno. Srbiji treba Evropa, a Evropi treba Srbija”, naveo je Furlas.
Furlas se danas sastao i sa premijerom Milošem Vučevićem, koji je istakao je da Srbija i Kipar, iz kojeg dolazi Furlas, “imaju jednak stav kada je u pitanju poštovanje međunarodnog prava i iskazao zahvalnost na kontinuiranoj podršci te zemlje suverenitetu i teritorijalnom integritetu Srbije, kao i na dosadašnjoj podršci u procesu pristupanja EU”.
Premijer je istakao da Evropska unija ostaje strateško opredeljenje Srbije i potvrdio spremnost da se nastavi sa naporima za unapređenje reformskih procesa, koji su u skladu sa vrednostima i standardima Unije. Furlas je naglasio da EU nije celovita bez Srbije i regiona Zapadnog Balkana, uz ocenu da je postignut značajan napredak u procesu pridruživanja i da je neophodno nastaviti rad na reformama i usaglašavanju sa standardima Unije, navodi se u saopštenju.
Kako se ističe, Furlas je poručio da će tokom svog petogodišnjeg mandata nastojati da približi Srbiju Evropskoj uniji, “napomenuvši da je Kipar spreman da pruži svu neophodnu tehničku pomoć u reformskim procesima Srbije kako bi se postigli ciljevi unapređenja pravne države, ljudskih prava, ekonomskog rasta i stabilnosti u region”.
“Predsednik Vlade je ponovio da je Srbija snažno posvećena evropskoj budućnosti i da će nastaviti sa implementacijom neophodnih reformskih procesa kako bi se što pre postigli konkretni rezultati i napredovalo ka punopravnom članstvu u EU”, saošteno je iz Vlade Srbije.
Predstavnici opozicije: Rešenje krize u formiranju prelzane Vlade
Predstavnici opozicionih parlamentarnih grupa narodni poslanici Biljana Đorđević (ZLF), Tijana Perić Diligenski (SRCE) i Pavle Grbović (PSG) takođe su se sastali sa Furlasom, sa kim su razgovarali o aktuelnoj situaciji u Srbiji, navodi se u saopštenju Narodne skupštine.
Narodni poslanici izneli su stav da se zemlja nalazi u ozbiljnoj društvenoj i političkoj krizi i da rešenje vide u formiranju prelazne vlade, koja bi za cilj imala obezbeđivanje uslova za održavanje fer i demokratskih izbora.
Istakli su podršku za potpuno ispunjavanje svih studentskih zahteva, a posebnu pažnju posvetili su objašnjavanju značaja prvog zahteva studentskih protesta, odnosno objavljivanju kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu i utvrđivanju odgovornosti za nesreću.
Poslanici su govorili o aktuelnom ispitivanju rada nevladinih organizacija u Srbiji od starne tužilaštva, pitanju slobode medija, a posebnu zabrinutost izrazili su zbog nefunkcionisanja Narodne skupštine i neredovnog održavanja zasedanja.
Furlas, navodi se u saopštenju Narodne skupštine. prevazilaženje krize vidi u dijalogu. Naglašava da je tokom svoje zvanične posete Srbiji prikupio sve relevantne informacije o aktuelnoj krizi koje će, nakon što ih pretoči u izveštaj, predati predsednici Evropskog parlamenta na uvid.