fbpx
European Western Balkans
Izdvojeno Politika

Mekalister: Vladavina prava najvažnija za Srbiju

Dejvid Mekalister; Foto: Evropska unija

BRISEL – Najnoviji izveštaj o napretku Srbije na evropskom putu s pravom ističe poziciju Sbije kao jedne od vodećih zemalja u procesu proširenja, izjavio je izvestilac Evropskog parlamenta, Dejvid Mekalister u intervjuu za portal European Western Balkans i dodao da je jasno da reforme u oblasti vladavine prava, osnovnih prava, kao i dijalog Beograda i Prištane ostaju najvažniji zadatak za našu zemlju.

*Intervju u celosti na engleskom jeziku možete pročitati ovde.

“Vlada u Beogradu usvojila je važne ekonomske reforme koje nastavljaju da daju rezultate. Sprovođenje reformi u oblasti vladavine prava i osnovnih sloboda ostaju najvažniji zadatak za Srbiju. Štaviše, Srbija i Kosovo moraju značajno da prodube svoj anganžman u dijalogu”, rekao je Mekalister za EWB.

Evropska komisija je prošle nedelje usvojila paket proširenja, odnosno sedam pojedinačnih izveštaja o napretku zemalja koje se nalaze u procesu proširenja, među kojima i za Srbiju, a Mekalister kaže da je izveštaj o Srbiji pročitao “od prve do poslednje strane” i da veruje da je procena o Srbiji “veoma izbalansirana i tačna”.

Kako je naglasio, “izveštaj sa pravom podvlači poziciju Srbije kao jedne od vodećih (zemalja) u procesu proširenja”.

Sa druge strane, naveo je da je izveštaj veoma jasan po pitanju toga što nije bilo napretka u oblasti slobode medija.

“Štaviše, Izveštaj o slobodi medija u svetu za 2018. koji su ove nedelje objavili Reporteri bez granica (RSF), potvrdio je procenu Komisije, da je Srbija spala sa 66. na 76. mesto. Ovo pitanje ostaje i za Evropski parlament, zaista ozbiljna, zabrinjavajuća stvar”, rekao je.

Kako je naglasio, sveobuhvatan, pravnoobavezujući sporazum o normalizaciji Beograda i Prištine je “hitan i krucijalan kako bi Srbija i Kosovo mogli da napreduju na svojim evropskim putevima”.

“U ovom izveštaju, saglasan sam sa procenom EK da Beograd i Priština moraju da suštinski prodube svoj angažman u dijalogu. Inicijativa predsednika Aleksandra Vučića da pokrene unutrašnji dijalog u Srbiji o budućnosti odnosa sa Kosovom je veoma važna. Bez efektivne i sveobuhvatne normalizacije njihovih odnosa putem dijaloga posredstvom EU, ne može biti trajne stabilnosti u regionu”, podvukao je Mekalister.

Povodom izjave francuskog predsednika Emanuela Makrona o prednosti reformi u Uniji u odnosu na njeno proširenje, Mekalister je rekao da postoji široki konsenzus među državama članicama kao i unutar institucija Unije o tome da ona mora da bude jača i stabilnija pre nego što se eventualno poveća, ali istakao da ne misli da su ta dva procesa u sukobu.

“Ipak, ubeđen sam da reforma EU i proces pristupanja (Uniji) nisu ni u kom smislu u sukobu. Oni mogu da idu ”ruku pod ruku”. Zapadnobalkanska šestorka ima jasnu i čvrstu perspektivu ka EU”, rekao je on i dodao da je EU otvorena da primi nove države kada one “pojedinačno odgovore na kriterijum” za članstvo.

Povezani članci

“Države Zapadnog Balkana treba da pokažu svetu da je demokratija pravi izbor”

EWB

Građani Zapadnog Balkana imaju priliku da učestvuju u Konferenciji o budućnosti Evrope

EWB

Kuburović: Civilni sektor dao veliki doprinos u izradi zakona

EWB