fbpx
European Western Balkans
Izdvojeno Politika

Štiplija u “Utisku nedelje”: Očekujem reakcije članica EU i Evropske komisije nakon izveštaja ODIHR-a

Nemanja Todorović Štiplija; Foto: Nova S

BEOGRAD – Nakon izveštaja posmatračke misije ODIHR-a, koji se očekuje krajem februara, uslediće reakcije država članica Evropske unije i Evropske komisije na izbore u Srbiji, rekao je u sinoćnoj emisiji “Utisak nedelje” Nemanja Todorović Štiplija, glavni i odgovorni urednik portala European Western Balkans.

On je u emisiji, u kojoj je gostovao sa predsednikom Pokreta slobodnih građana Pavlom Grbovićem i potpredsednikom Nove demokratske stranke Srbije Predragom Marsenićem, istakao da se tema decembarskih izbora podigla na evropski nivo zato što u društvu u Srbiji nema dijaloga između vlasti i opozicije, civilnog društva i ekspertske zajednice.

“Ja sad verujem da će to da se spusti na nivo država članica i Evropske komisije nakon izveštaja ODIHR-a krajem ovog meseca”, ocenio je Štiplija.

Komentarišući rezoluciju Evropskog parlamenta o izborima, usvojenu prošle nedelje, Štiplija je rekao da je o njoj počelo da se priča nakon napada premijerke Ane Brnabić na evropskog poslanika Andreasa Šidera, koji je, zajedno sa svojim kolegama, bio zatečen činjenicom da taboloidi u Srbiji kreću da zadiru u njegove privatne stvari.

Na kraju je poslanik Šider prvi predložio raspravu u parlamentu i pripadajuću rezoluciju, dodao je Štiplija.

On je takođe rekao da ne misi da pitanje Kosova stoji iza rezolucije, kao što se to predstavlja u delu javnosti.

“Ja razumem da ovde postoji jedna slika koju je vlast stvorila, da su odnosi Srbije i Evropske unije vezani isključivo za dijalog Beograda i Prištine, pored uvođenja sankcija Rusiji, ali to uopšte nije tako. Slojevit odnos Srbije i Evropske unije bazira se na mnogo stvari, a evropske institucije žele da ta država sa kojom hoće da imaju odnos, koja želi da bude članica, bude demokratska”, rekao je on.

Kako je rekao, posle rezolucije Evropskog parlamenta, u kojoj se traži međunarodna istraga izbora u Srbiji, lopta je u dvorištvu Evropske komisije.

“Verujem da će ona uputiti neku vrstu dopisa vlastima u Srbiji. Verujem da će tu da se uključi i sam OEBS i Savet Evrope i verujem da će taj istražni tim sastavljen od pravnika koji se bave ovom vrstom prava – ako su izbori bili najčistiji ikad – moći da dođe i da istraži ovo sve što se neće naći u izveštaju ODIHR-a a gde mi verujemo da je bilo neke vrste inženjeringa”, ocenio je Todorović Štiplija.

On je odgovorio na navode da nema primera dobre prakse za takvu vrstu međunarodne istrage, podsećajući da se ova rezolucija poziva na političku krizu u Makedoniji, koja je rešena posle uključenja Evropske komisije.

“I tamo je došlo do migracije birača i sličnih stvari koje i ovde vidimo, i prosto se u jednom trenutku morala umešati Evropska komisija gde je došlo do odluke da se u Makedoniju pošalje ekspertska misija koja je utvrdila sve manjkavosti vladavine prava. Primeri dobre prakse su tu – Makedonija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Albanija, svugde gde su evropske institucije intervenisale negde, uvek je dolazilo do popravljanja izbornih rezultata i oslobađanja bar dela medija”, rekao je on.

Štiplija je objasnio da bi međunarodna istraga ušla u dokumentaciju i Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu, Ministarstva unutrašnjih poslova i uporedila različite spiskove.

“Mi imamo situaciju da od 2014. na ovu stranu mi nismo ispunili skoro ništa od preporuka ODIHR-a, a ona preporuka koja se stalno pominje je revizija biračkih spiskova. Slažem se da su građani i unutrašnji pritisak na prvom mestu, ali međunarodni pritisak može da dođe kroz različite organizacije, i Savet Evrope i OEBS. Postoje mehanizmi koji su na raspolaganju i treba da se podrže”, rekao je on.

Marsenić i Grbović različito o prihvatanju međunarodne istrage

Potpredsednik Nove Demokratske stranke Srbije Predrag Marsenić ocenio je u emisiji da je rezolucija Evropskog parlamenta o izborima je “dosta poražavajuća za Srbiju”, ali je dodao da je “vlast glavni krivac za to“.

“Oni su ti koji su krali izbore, ali ona (rezolucija) je poražavajuća kako zbog situacije sa nelegitimnim izborima, tako i zbog situacije u kojoj smo se našli da se obraćamo strancima za pomoć“, rekao je Marsenić i ocenio da problem u vezi sa izborima i treba rešavati samostalno, prenosi FoNet.

Predsednik Pokreta slobodnih građana Pavle Grbović ocenio je u istoj emisiji da opozicija, nakon usvajanja rezolucije Evropskog parlamenta, ima sada mogućnost da, osim svoje borbe, računa i na vid pritiska međunarodne zajednice.

“Ne bih prepustio našim institucijama koje je SNS zarobio i uništio, koje oslobađaju ubice Slavka Ćuruvije, a terete za narušavanje Ustavnog poretka studente, da budu jedino mesto gde se odlučuje o našoj sudbini. Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave i Ministarstvo unutrašnjih poslova su aktivni učesnici izborne krađe. Ti ljudi ne mogu sami sebe da procesuiraju” rekao je Grbović, saopštio je PSG.

Grbović je naveo da se ne može verovati tim istim institicijama da neće sve isto ponoviti na lokalnim izborima na proleće. “Nećemo pristati na argumente koje koriste i vlast i Nestorović koji kažu da nije bilo krađe izbora, da neće da se stranci mešaju u naše unutrašnje stvari, i da će pod istim ovim uslovima ponoviti beogradske izbore. Pa će umesto 40 hiljada doseliti 140 hiljada birača da dodatno ponize opoziciju i ubiju svaku nadu da je promena moguća”, dodao je Grbović.

Povezani članci

EU: Ne može se ulaziti u spekulacije oko neusaglašenosti stavova EU i SAD o delimičnom ukidanju taksi

EWB

[VIDEO] Koliko je Evropa iskrena prema Zapadnom Balkanu

EWB

Dug put do usklađivanja sa poljoprivrednom politikom EU

Katarina Anđelković