fbpx
European Western Balkans
Bezbednost

Srbija u 2019. godini održala više vežbi sa NATO nego sa Rusijom

Prikaz sposobnosti Vojske Srbije u 2019. godini; Foto: Medija Centar Odbrana / Jovo Mamula

BEOGRAD – Srbija je tokom 2019. godine održala 17 vojnih vežbi sa drugim zemljama, od čega su 13 sa NATO, dok su četiri sa Rusijom, navodi portal Balkanska bezbednosna mreža u analizi odnosa NATO-a i Srbije.

Portal navodi navodi da je nedavna vežba “Slovenski žtit” sa Rusijom zbog PVO sistema S-400 i Pancira ostavila jak utisak u srpskoj i međunarodnoj javnosti o velikom značaju odnosa sa istokom, što demantuju brojevi.

“Do kraja oktobra 2019. godine Vojska Srbije je sa Rusijom održala četiri vojne vežbe: “Slovensko bratstvo”, zatim vežba Zapadnog vojnog okruga, “Slovenski štit” i “BARS”, navodi portal.

S druge strane sa NATO članicama je održano ukupno 13 vežbi i to sa Mađarskom dve (“Komšije” i “Gvozdeni mačak”), sa Rumunijom jedna (“Air Solution”), jedna regionalna vežba sa SAD (“Platinasti vuk”), još dve vežbe sa SAD (“Obazrivi vuk” i “Platinasti lav”), jedna sa Bugarskom (“Šabla 2019”), zatim jedna regionalna vežba “Balkanski mostovi).

Portal dalje navodi da su izvršene dve provere obučenosti za mirovne misije zajedno sa evaluatorskim timom Srbije i Španije, jedna provera za Borbenu grupu EU Helbrok i jedna provera obučenosti po Konceptu operativnih sposobnosti NATO. Poslednja u nizu je sajber vežba “Sajber Tesla” sa Nacionalnom gardom Ohaja.

“Najčešće i najduže Vojska Srbije poslednjih godina sarađuje sa susednim zemljama koje su istovremeno članice NATO i EU: Mađarskom, Rumunijom i Bugarskom, kao i sa oružanim snagama SAD”, stoji u tekstu Balkanske bezbednosne mreže.

Portal ističe da Srbija ima razvijenu Sradnju sa NATO u domenu reforme vojske, prevencije korupcije u sistemu odbrane, vojnog obrazovanja, uništavanja i reciklaže zastarele municije kao i civilnog programa Nauka za mir.

“Već nekoliko godina vojska učestvuje u Konceptu operativnih sposobnosti, odnosno ima jedinice koje su opremljene i obučene u skladu sa NATO standardima. Takođe, oficiri VS učestvuju u radu NATO komande u Napulju u okviru ovog koncepta”, dodaje se u tekstu.

Kao vid komunikacije, portal ističe da Srbija u Briselu ima svakodnevnu komunikaciju sa članicama Alijanse, a posebna je intenzivna sradnja sa državama koje nisu priznale nezavisnot Kosova.

Pročitajte i EWB intervju sa ambasadorom Miomirom Udovičkim, šefom Misije Republike Srbije pri NATO u Briselu.

Portal kao još jedan vid saradnje ističe saradnju Agencije za kontrolu letenja Srbije i Crne Gore (SMATSA) i jednim od komandnih centara NATO za protivvazduhoplovnu odbranu CAOC (Combined Air Operation Center) koji je zadužen za vazdušni prostor Crne Gore.

Povezani članci

KFOR izvodi operativnu vežbu od kraja avgusta do 5. septembra

EWB

Brnabić: Srbija vojno neutralna, opredeljena za saradnju i mir

EWB

Milić: Ka debati o osiromašenom uranijumu zasnovanom na činjenicama

Mateja Agatonović