BEOGRAD – Srbija mora da se potrudi da izbegne dalje gubitke sredstava Evropske unije u okviru programa IPARD II (Instrument za pretpristupnu pomoć u oblasti ruralnog razvoja) u 2024. godini, kao i da bez odlaganja počne da zaključuje ugovore o raspodeli sredstva iz IPARD III programa, navodi se u Izveštaju Evropske komisije o našoj državi, koji je objavljen juče. Takvi zaključci predstavljaju potvrdu nedavnih saznanja portala European Western Balkans da Srbija rizikuje da izgubi milione evra iz mehanizma Unije koji omogućava građanima država kandidata za članstvo u Uniji da dobiju podršku za različite vrste investicija u oblasti poljoprivrede.
Podsetimo, postoje nezvanične tvrdnje da bi zbog neblagovremenog korišćenja sredstava iz IPARD II fonda moglo da bude izgubljeno i do 74 miliona evra. Ta sredstva odnose se na program usvojen za period 2014- 2020. Vrednost navedenog “paketa” iznosila je 175 miliona evra, a sredstva su ostala Srbiji na raspolaganju još četiri godine, odnosno do kraja 2024. U međuvremenu, na snagu je u Srbiji stupio i IPARD III program, za period 2021-2027, sa podrškom EU od 288 miliona evra.
Kao jedan od uzroka gubitka sredstava iz IPARD-a stručnjaci su do sada navodili slab odziv poljoprivrednika na javne pozive Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodorivrede, jer se korišćenjem IPARD sredstava gubi pravo na državne subvencije u toj godini, ali i “smanjene kapacitete” Uprave za agrarna plaćanja (takozvana “IPARD agencija”), preko koje se u Srbiji realizuje IPARD program. Kako se tvrdi, postojala su kašnjenja u procesu obrade zahteva za investicije, kao i u isplatama sredstava iz IPARD fondova.
Poziv Srbiji da usvoji Nacionalnu strategiju za poljoprivredu i ruralni razvoj
EK u najnovijem godišnjem Izveštaju konstatovala da Srbija ima “određeni nivo pripremljenosti” u poljoprivredi i ruralnom razvoju. Ukoliko bismo takvu ocenu izrazili numerički, to znači da je naša država u navedenom pregovaračkom poglavlju (Poglavlje 11) dobila ocenu dva, na skali od jedan do pet. Ista konstacija – “određeni nivo pripremljenosti” upotrebljena i u Izveštaju EK objavljenom 2023.
Ograničeni napredak ostvaren je u osnaženju kapaciteta IPARD agencije i unapređenju efikasnosti u primeni Instrumenta za pretpristupnu pomoć za ruralni razvoj. Važno je ojačati rad na izgradnji kapaciteta, koristeći IPARD podršku za tehničku pomoć, raspodeliti sredstva za nove mere u okviru IPARD III programa, a naročito za meru šest – investicije u ruralnu javnu infrastrukturu. Srbija se ohrabruje da predloži sheme kreditnih garancija, koja će pomoći fizičkim licima i malim poljoprivrednim gazdinstvima da dobiju pristup IPARD sredstvima”, precizira se u Izveštaju.
Kako ukazuje EK, prošlogodišnje preporuke koje se odnose na poljoprivredu i ruralni razvoj “delimično su ispunjene i uglavnom ostaju na snazi”, a Srbija se poziva da tokom 2025. “preduzme mere kako bi izbegla dalji gubitak IPARD fondova, naročito povećanjem kapaciteta”, te da “obezbedi nesmetan prenos poverenih IPARD mera za period 2021-2027, i pripremi nove mere za prenos sredstava”.
Takođe, Srbiji se savetuje da ažurira i ubrza sprovođenje Akcionog plana za usklađivanje sa zakonodavstvom Evropske unije u poljoprivredi i ruralnom razvoju, kao i da usvoji zakone koji su važni za organizaciju zajedničkog tržišta, a odnose se na organske proizvode i kvalitet. Na kraju, EK ocenjuje da je potrebno da Srbija usvoji “Nacionalnu strategiju za poljoprivredu i ruralni razvoj”.
Podsetimo, Evropska komisija je u i ranijim godišnjim izveštajima o Srbiji napominjala da je “neophodno obezbediti kapacitet ljudskih resursa” Uprave za agrarna plaćanja, te da postoji “kontinuirano kašnjenje u usvajanju pravnih propisa o šemama kvaliteta poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, što ometa razvoj sektora”. Ilustracije radi, u Izveštaju EK objavljenom 2023. navodilo se da je Srbija tokom 2022. izgubila 12,8 miliona evra iz IPARD mehanizma, dok je u Izveštaju iz 2022. naznačeno da su ti gubici u 2021. iznosili 3,7 miliona evra.