STRAZBUR – Druga Evropska komisija koju predvodi Ursula fon der Lajen izabrana je danas u Evropskom parlamentu sa 370 glasova “za”, 282 “protiv” i 36 uzdržanih. Nije glasalo 32 poslanika, a nova Evropska komisija dobila je tek 9 glasova više od minimalne većine, koja iznosi 361 glas.
Poređenja radi, sama Ursula fon der Lajen je u julu, kada se za nju odvojeno glasalo kao predsednicu Evropske komisije, dobila je 401 glas. Sada je sastav Komisije u celini, nakon više nedelja saslušanja kandidata za evropske komesare, dobio 30 glasova manje.
Kako prenosi briselski Politiko, sa 54% glasova “za” i 41% “protiv”, ovo je Evropska komisija sa najtešnjom podrškom u poslednjih 30 godina. Prva Evropska komisija koju je predvodila Ursula fon der Lajen dobila je 65% podrške u Evropskom parlamentu.
U skladu sa očekivanjim, druga Evropska komisija Ursule fon der Lajen dobila je najveću podršku od tri grupe političkog centra – demohrišćana, liberala i socijaldemokrata. Niko iz liberalne grupe “Obnovimo Evropu” nije glasao protiv, a samo šest poslanika je bilo uzdržano. Tonino Picula, izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju koji pripada socijaldemokratama, takođe je glasao za.
Listom protiv nove Evropske komisije bili su poslanici dve poslaničke grupe koje okupljanju desno-populističke i krajnje desne partije – “Patriote za Evropu” i “Evropa suverenih nacija”. “Patriote za Evropu” su treća po veličini poslanička grupa, formirana nakon izbora u junu. Grupa Levice takođe je glasala protiv Komisije.
S druge strane, grupa Zelenih i grupa Evropskih konzervativaca i reformista bile su podeljene.
U grupi Zelenih, 27 poslanika je glasalo za drugu Evropsku komisiju Ursule fon der Lajen a 19 poslanika je glasalo protiv, uključujući predstavnike zelenih partija iz Francuske i Austrije.
Tomas Vajc, poslanik austrijskih Zelenih i izvestilac Evropskog parlamenta za Severnu Makeodniju, napisao je na društvenoj mreži X da nije glasao za Komisiju jer je jedan od potpredsednika Rafaele Fito iz partije Đorđe Meloni.
Upravo su poslanici partije “Braća Italije” premijerke Meloni podržali Evropsku komisiju. Kod Evropskih konzervativaca i reformista, kojoj ova partija pripada, bila je obrnuta situacija u odnosu na Zelene – 33 poslanika su glasala za novu Evropsku komisiju, a 39 protiv. Protiv je glasala najveća opoziciona stranka Poljske, Pravo i pravda
Ko je glasao protiv u EPP i S&D?
Po dvadeset pet poslanika dve najveće poslaničke grupe, Evropske narodne partije (EPP) i Socijalista i demokrata (S&D), glasalo je protiv Komisije.
Među poslanicima EPP u pitanju su bili članovi španske Narodne partije i Slovenačke demokratske stranke. U pitanju su najveće opozicione stranke u svojim zemljama.
Španski narodnjaci su u toku procedure izbora Komisije imali zamerke na Terezu Riberu, novu izvršnu potpredsednicu Komisije za čistu, pravednu i konkurentnu tranziciju, koju je nominovao premijer Pedro Sančez. Poslanici slovenačke SDS, koju predvodi Janez Janša, nisu odobravali izbor Marte Kos za novu komesarku za proširenje.
Poslanici iz redova socijaldemokrata koji su glasali protiv Evropske komisije bili su iz više država, a među njima su bili članovi francuskih i belgijskih socijalista, kao i mađarske Demokratske koalicije. Ono što povezuje ove partije jeste da su opozicija u svojim zemljama.