STRAZBUR – Poslanici Evropskog parlamenta izglasali su da se situacija u Srbiji nakon održanih parlamentarnih izbora uvrsti u dnevni red plenarnog zasedanja EP. Rasprava o Srbiji održaće se u sredu, a diskusiju će pratiti i rezolucija koja će biti usvojena tokom narednog plenarnog zasedanja.
Usmeni zahtev da se tema izbora u Srbiji uvrsti u dnevni red podnele su četiri grupe u Evropskom parlamentu: Socijalisti i Demokrate (S&D), Obnovimo Evropu (Renew Europe), Zeleni i Levica.
Poslanik S&D i član misije EP koja je posmatrala izbore Andreas Šider rekao je da su izbori u Srbiji bili obeleženi nepravilnostima, uključujući i fantomske birače, pritisak na birače, dominacija predsednika Srbije i vladajuće partija i sistemska prednost vladajućih partija.
“Kada su međunarodni posmatrači, uključujući i Evropski parlament, progovorili o ovim problemima, vlasti u Srbiji kao i predsednik napali su međunarodne posmatrače. Srećan sam što se većina grupacija složila da održi raspravu na ovu temu tokom ovog plenarnog zasedanja”, rekao je Šider.
Osim rasprave, poslanici Evropskog parlamenta glasaili su da se na ovu temu usvoji i rezolucija o izborima u Srbiji tokom narednog zasedanja Evropskog parlamenta.
Predlog za raspravu podržalo je 270 poslanika, dok je 37 bilo protiv. Predlog za rezoluciju tokom narednog zasedanja usvojen je sa 185 glasova za i 105 protiv.

Prethodno je propao dogovor poslaničkih grupa da se u dnevni red uvrsti debata o izborima u Srbiji, a kako je pisao Demostat, protiv tog predloga bila je Evropska narodna partija (EPP), čija je pridružena članica Srpska napredna stranka (SNS).
Poslanik EPP Vladimir Bilčik rekao je danas tokom plenarne sednice da podržava raspravu, ali da EPP traži odlaganje njenog održavanja do objavljivanja finalnog izveštaja ODIHR/OSCE o izborima, koji se očekuje u narednim nedeljama.
U Srbiji su 17. decembra održani parlamentarni i lokalni izbori u 65 gradova i opština, uključujući i beogradske izbore. Prema izveštaju međunarodnih, ali i domaćih posmatračkih misija, izbore u Srbiji obeležile su ozbiljne neregularnosti, zloupotreba javnih sredstava, medijska dominacija predsednika države Aleksandra Vučića, negativna kampanja i širenje straha.
Što se tiče neregularnosti tokom izbornog dana, iz ODIHR-a kažu da su primetili “grupno glasanje i narušavanje tajnosti glasanja”. “Videli smo ozbiljne neregularnosti, među kojima i kupovinu glasova”, rekli su predstavnici međunarodnih posmatrača.
Prema podacima posmatračke misije Crta, na izborima 17. decembra došlo do organizovanih migracija birača u obimu koji je presudno uticao na ishod veoma tesnih izbora za Skupštinu Beograda.
“Organizovane migracije birača su vrsta izbornog inženjeringa koja nije ni legalna ni legitimna. Prijavljivanjem fiktivnih prebivališta zarad glasanja na lokalnim izborima izvan sopstvenog grada ili opštine krše se zakoni koji regulišu pitanja prebivališta građana, ali i ugrožavaju principi izborne jednakosti i garantovano pravo građana da biraju lokalnu samoupravu”, saopštila je Crta u danima nakon izbora.
Nakon izbora u Srbiji je održano nekoliko protesta, a naredni je zakazan za 16. januar. Najveća opoziciona koalicija “Srbija protiv nasilja” poslala je pismo institucijama EU, tražeći međunarodnu istragu o izbornim nepravilnostima i formiranje komisije koja će pratiti primenu sprovođenja svih preporuka OEBS-a za unapređenje izbornih uslova u Srbiji.