BEOGRAD – Srbija je važan partner NATO-a u očuvanju mira i stabilnosti, iako NATO poštuje odluku Srbije o vojnoj neutralnosti, poručeno je na javnoj debati “Koncept vojne neutralnosti i odnosi Srbije sa NATO” održanoj u ponedeljak u organizaciji ambasade Bugarske u Beogradu.
Šef NATO kancelarije za vezu u Beogradu, Đampjero Romano, poručio je da Srbija i NATO imaju blisku saradnju u mnogim oblastima, dodajući da je saradnja doprinosi održanju mira i stabilnosti.
“Srbija je naš važan partner, jer ne samo da podržava naše ciljeve, već i radi sa nama na promociji bezbednosti i stabilnosti u različitim oblastima i na različitim nivoima – političkim, vojnim i naučnim”, rekao je on.
Kako je rekao, saradnja Srbije i NATO napreduje iz godine u godinu i dodao da su Srbija i NATO bliži nego što to izgleda na prvi pogled. Istakao je da saradnja NATO-a i Srbije pomaže razvoj političke debate i zajedničke budućnosti.
On je ponovio da NATO izražava puno poštovanje prema politici Srbije o vojnoj neutralnosti.
Nemanja Starović, državni sekretar Ministarstva odbrane Srbije, poručio je da je vojna neutralnost Srbije zasnovana na odluci Narodne skupštine da u decembru 2007. godine usvoji Rezoluciju o zaštiti suvereniteta, teritorijalnog integriteta i ustavnog poretka Republike Srbije.
“Opredeljenje za vojnu neutralnost je politička odluka koja izražva stav da zemlja nije zainteresovana za pristupanje postojećim vojnim savezima, ali i da će bez obzira na to nastaviti da razvija svoje spoljno-političke veze”, rekao je Starović.
Prema njegovim rečima, Srbija vodi svoju politiku iz oblasti bezbednosti i odbrane samostalno, nastojeći da u doprinese miru i stabilnosti, rešavajući sve sporove mirnim političkim sredstvima, bez upotrebe sile.
Odgovarajući na pitanja medija da li najave novih izdvajanja za vojsku i nabavku vojne opreme imaju veze sa nabavkama koje sprovode Kosovske bezbednosne snage (KBS), Starović je rekao da Srbija intenzivno već 10 godina ulaže u modernizaciju vojnih kapaciteta.
“Neozbiljno je govoriti da ovaj novi krug ulaganja ima bilo kakve veze sa novim nabavkama koje sprovode tzv. Kosovske bezbednosne snage. Moramo se oslanjati na sopstvene snage što i činimo”, izjavio je Starović.
Ambasadorka Švedske u Beogradu, Anika Ben David, poručila je da je na Srbiji da odluči da li je koncept vojne neutralnosti za zemlju održiv.
Govoreći o Švedskom iskustvu politike neutralnosti ali i ubrzanoj promeni te politike nakon ruske agresije na Ukrajinu i članstvu u NATO-u, Ben David je ocenila da je rat u Ukrajini pretnja za čitav evropski kontinent i da nijedna zemlja nije pošteđena bezbednosnih pretnji.
Ona je dodala da se Ukrajina bori za mir i stabilnost čitavog kontinenta, ali i odbranu demokratije i vladavine prava kao modela upravljanja evropskim državama.
Kristijan Ebner, ambasador Austrije u Srbiji, istakao je da iako je ta zemlja vojno neutralna, ona postupa u duhu solidarnosti sa ostatkom Evropske unije.
“Naša neutralnost je vojna, ali ne i politička i ideološka. Zato Austrija ne može ćutiti na kršenje ljudskih prava”, rekao je Ebner, dodajući da su izmenjene geopolitičke okolnosti uticale na to da se povećavaju sredstva koja se izdvajaju za odbranu.
Govoreći o regionu Zapadnog Balkana, ambasador Austrije u Srbiji naglasio je da je taj region od velikog značaja kako za Austriju, tako i za čitavu Evropsku uniju.