fbpx
European Western Balkans
Politika

Samit Strategije EU za Dunavski region 20-21. juna u Beču

Ceremonija predaje predsedavanja Austrije Strategijom EU za Dunavski region, Foto: Mateja Jordovič Potočnik, Vlada Slovenije

Trinaesti godišnji samit Strategije EU za Dunavski region (EUSDR) održaće se 20. i 21. juna u Beču i okupiće ministre, gradonačelnike, predstavnike biznisa, mlade, sa prostora koji seže od Švarcvalda u Nemačkoj do Crnog mora u Rumuniji, Ukrajini i Moldaviji. Organizatori skupa su Austrija, koja predsedava Strategijom, Grad Beč i Evropska komisija.

“Budući da se suočavamo sa geopolitičkim pretnjama, ekonomskim potresima i ozbiljnim posledicama globalne klimatske krize, saradnja u Dunavskom regionu postala je značajnija nego što je to ikada ranije bio slučaj. Pokazalo se da  prekogranična saradnja predstavlja šansu da zajedno osmislimo perspektive za stabilnu, održivu i prosperitetnu budućnost, ne samo za Dunavsku regiju, već i za čitavu EU”, poručuju domaćini.

Na skupu u Beču razgovaraće se, između ostalog, o načinima za unapređenje stabilnosti i bezbednosti u Dunavskom regionu, za  “davanje što jasnije evropske perspektive” državama sa tog prostora koje teže članstvu u EU,  za jačanje poslovnih veština i šansi, te za očuvanje ekosistema Dunava.

Neki od učesnika konferencije su ministar evropskih i spoljnih poslova Austrije Aleksander Šalenberg, gradonačelnik Beča Mihael Ludvig, evropski komesar za budžet i administraciju Johanes Han, kao i Sanda Šimić, predstavnica Ministarstva za evropske integracije Srbije.

EUSDR je makro-regionalna strategija koju je Evropska komisija pokrenula u decembru 2010, a Evropski savet podržao 2011. godine. Okuplja 14 država, među kojima su i  članice i kandidati za članstvo u EU –  Austrija, Bugarska, Hrvatska, delovi Nemačke, Mađarska, Rumunija, Slovačka, Slovenija, BiH, Moldavija, Crna Gora, Srbija i Ukrajina.

Države koje učestvuju u Strategiji EU za Dunavski region se smenjuju po sistemu rotacije na mestu predsedavajućeg. Austrija je krajem prošle godine preuzela predsedavanje od Slovenije.

Povezani članci

Cvijić i Biber o mini-Šengenu: Dobra inicijativa, ali ne i zamena za EU

Tanjug

Ambasadori Kvinte pozdravili glasanje Srbije u UN

EWB

Han: Srbija daje primer

EWB