BEOGRAD – Izjednačen broj mladih u Srbiji je „za“ i „protiv“ članstva u Evropskoj uniji, pokazali su rezultati istraživanja Krovne organizacije mladih u Srbiji (KOMS). U Alternativnom izveštaju za 2024. godinu navodi se da 39% mladih podržava članstvo Srbije u EU, dok je isti taj procenat protiv. Kako su istakli iz KOMS-a, ove godine nešto je veća podrška pristupanju Srbije EU nego što je to bio slučaj tokom prošle godine. Istraživanje javnog mnjenja sprovedeno je u aprilu ove godine.
“Prva reakcija na pojam Evropske unije i odgovori pokazuju da je neutralna na prvom mestu sa 43%, zatim negativna sa 36%, dok je pozitivna i dalje na poslednjem, sa 21%. Dok je prošle godine reakcija mladih prema Evropskoj uniji bila rekordno negativna, sada je nešto pozitivnija”, navodi se u KOMS-ovom izveštaju. Navodi se da je podrška članstvu u EU veća je kod starijih ispitanika nego kod najmlađih.
Na pitanje zbog čega, prema mišljenju mladih, Srbija još uvek nije postala članica EU, oni smatraju da je najviše zbog toga što Srbija ne želi da prizna Kosovo (62,4% – gotovo nepromenjeno u odnosu na 2022. i 2023. godinu), jer Srbija ne ispunjava sve kriterijume za članstvo u EU (59,5% – nešto više u odnosu na prethodnu godinu) i jer Srbija ne želi da se odrekne dobrih odnosa sa Rusijom i Kinom (57,8%), kao i zbog toga što Srbija ne ispunjava kriterijume demokratije i vladavine prava (51,1%).
Kada je reč o spoljnoj politici, na pitanje na koga Srbija treba najviše da se oslanja, 39% mladih reklo je da bi Srbija trebalo da balansira između istoka i zapada, 16% je reklo na SAD i EU, dok je 25% mladih reklo na Kinu i Rusiju, a 20% reklo je da ne zna.
“Iz odgovora se vidi da je politika balansiranja i dalje najpopularnija među mladima, što je nalaz koji se poklapa sa prethodnim izdanjima Alternativnog izveštaja”, navodi se u izveštaju Krovne organizacije mladih u Srbiji.
Na pitanje šta bi Srbija trebalo da radi po pitanju Kosova ove godine, kao i prošle, najveću podršku ima opcija da Srbija treba da u odgovarajućem momentu povrati punu vlast na Kosovu vojnim sredstvima (31,7%), dok 21,5% mladih smatra da pitanje statusa treba da se ostavi za kasnije, a da se radi na pomirenju Srba i Albanaca. Dodatno, 18,4% njih podržava priznanje Kosova, ali uz izmenu granica tako da većina srpskog stanovništva ostane u okviru Srbije.
Na pitanje da li bi Srbija trebalo da postane članica NATO-a, 58% se protivi tom člnastvu, 20% podržava saradnju sa NATO-om ali ne i članstvo, 20% ne zna, dok je samo 7% za članstvo Srbije u NATO.
U Alternativnom izveštaju zaključuju da u 2024. godini nije bilo drastičnih promena u vrednosnim stavovima mladih u odnosu na prethodnu.
“Mladi imaju nešto pozitivnije mišljenje o demokratiji i Evropskoj uniji, ali je podrška i jednom i drugom i dalje ispod 50%. Stavovi prema društvenim vrednostima ostali su isti – i dalje su najvažnije vrednosti lična sloboda, solidarnost i zaštita životne sredine. U kontekstu tenzija na Kosovu koje su se nastavile, podrška vojnom rešenju tog pitanja ostala je na 31%. U spoljnoj politici je i dalje najpopularnija opcija balansiranja između Istoka i Zapada. Još jedno vrlo aktuelno pitanje, koje se odnosi na inicijative za uvođenje vojnog roka, pokazuje da su mladi i dalje podeljeni kada je reč o obaveznom vojnom roku za muškarce, dok većina ne podržava obavezni vojni rok za žene”, navodi se u izveštaju.