BRISEL – Grupa poslanika u Evropskom parlamentu poslali su pismo predsednici Evropske komisije povodom njenog najavljenog sastanka sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem. Oni su naglasili da sastanak sa Vučićem “u ovoj kritičnoj fazi” rizikuje da dodatno ugrozi percepciju EU u Srbiji i da je fundamentalno problematičan.
Pismo je potpisalo 32 poslanika iz četiri poslaničke grupe: socijaldemokrata, zelenih, liberala i levice. Među potpisinicima su evropski poslanici poznati u srpskoj javnosti – Vladimir Prebilič, Andreas Šider, Tomas Vajc, Irena Joveva, Tajs Rojten i ostali.
Tekst pisma prenosimo u celosti:
“Poštovana predsednice Fon der Lajen,
Mi, dolepotpisani poslanici Evropskog parlamenta, pišemo da bismo izrazili našu duboku zabrinutost povodom vašeg zakazanog sastanka sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem sledeće nedelje. Tajming ovog sastanka šalje veoma uznemirujući i štetan signal s obzirom na dubinu i težinu političke krize u Srbiji.
Srbija je poslednjih dana i meseci svedočila najvećim protesta u svojoj istoriji, na kojima građani izražavaju svoje ogorčenje sistemskom korupcijom i nedavnim tragičnim padom nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, koja je odnela 15 života.
Ovi protesti predvođeni studentima, od novembra prošle godine, naglašavaju rastuću potražnju javnosti za odgovornošću, transparentnošću i demokratskim reformama— vrednostima koje zastupa Evropska unija.
Kredibilitet EU na Zapadnom Balkanu je već bio ozbiljno narušen u poslednje vreme i odsustvo zastava EU na demonstracijama nije iznenađenje kada se uzmu u obzir broj neispunjenih obećanja i podrška Evropske unije stabilokratiji nauštrb demokratskih standarda.
Ipak, sastanak sa predsednikom Vučićem u ovoj kritičnoj fazi rizikuje da dodatno ojača percepcije da EU ignoriše demokratsko nazadovanje i da značajno otuđi srpski narod od EU.
Progon kredibilnih partnera u civilnom društvu, politički vođenjo krivično gonjenje, kao i navodna upotreba nezakonite tehnologije za kontrolu mase dodatno naglašavaju ozbiljnost situacije. Zato je održavanje ovog sastanka sada ne samo veoma problematično nego i fundamentalno pogrešno.
Stoga vas snažno pozivamo da ponovo razmotrite ovaj sastanak i umesto toga iskoristite ovaj trenutak da pošaljete a
jasna i čvrsta poruka u ime EU: Srbiji je hitno potrebna prelazna vlada izbornog poverenja i građanskog jedinstva za vraćanje poverenja javnosti i postavljanje temelja za istinski slobodne i poštene izbore.
Sve drugo bila bi medveđa usluga demokratskim težnjama srpskog naroda i da položaju EU u regionu.
Srbija pripada Evropi i upravo u ovakvim trenucima moramo da pokažemo – kroz naše akcije — da zaista podržavamo naše vrednosti i principe.
Građani Srbije stoga zaslužuju glasnu i jasnu poruku iz Brisela uz koju se zalažemo u njihovoj borbi bez presedana za vladavinu prava, demokratiju i odgovornost.”