fbpx
European Western Balkans
Politika

Zaključci samita Berlinskog procesa: Regionalna saradnja korak ka postepenoj integraciji u EU

Premijer Srbije na samitu Berlinskog procesa, 14. oktobar 2024, Berlin; Foto: FoNet

BERLIN – “Suočeni sa geopolitičkim neizvesnostima i agresorskim ratom Rusije protiv Ukrajine, učesnici Berlinskog procesa su na njegovu desetogodišnjicu potvrdili ključnu ulogu Berlinskog procesa u jačanju veza u povezivanju, trgovini, energetici, saobraćaju, inovacijama i zelenoj tranziciji”, glasi prvi od 48 zaključaka predsedavajućeg usvojenih na današnjem samitu.

Domaćin samita bio je nemački kancelar Olaf Šolc. Premijeri zemalja zapadnobalkanske šestorke potpisali su Deklaraciju o podršci Akcionom planu za Zajedničko regionalno tržište 2025-2028, kao i Ugovor o pristupu visokom obrazovanju i prijemu na visoke studije.

Zaključci predsedavajućeg, koji se usvajaju na svakom godišnjem samitu, takođe su objavljeni danas. Prema dokumentu, „učesnici su rezimirali razvoje, izazove i izglede za regionalnu saradnju na Zapadnom Balkanu kao korak ka postepenoj integraciji regiona u pravila i propise Evropske unije“.

„Učesnici su istakli potrebu za povećanjem regionalne saradnje kroz Zajedničko regionalno tržište (CRM), koje je sastavni deo Plana rasta za Zapadni Balkan, kao ključ za unapređenje ekonomskog rasta i poboljšanje uslova života u regionu. U tom kontekstu, učesnici su toplo pozdravili novi Akcioni plan za CRM 2025-2028, koji su podržali lideri zapadnobalkanske šestorke. To je dokument temeljac koji se zasniva na uspesima i prethodnim primenama koje je postigao CRM i koji će dodatno produbiti regionalnu ekonomsku integraciju, zasnovanu na pravilima i standardima EU“, navodi se u trećem zaključku.

Učesnici su, kako se navodi u Zaključcima, pozdravili i deblokadu Centralno-evropskog sporazuma o slobodnoj trgovini (CEFTA) kao ključnog stuba za implementaciju CRM-a tokom sastanka Zajedničkog odbora 9. oktobra 2024. godine i donošenje deset odluka, Dodatnog protokola i preporuke, koji će konkretno doprineti razvoju regionalnog tržišta i doneti suštinsku korist građanima u regionu.

Pun tekst zaključaka na engleskom jeziku dostupan je ovde.

„Učesnici su pozdravili preporuke Foruma civilnog društva i tink tenkova i istakli potrebu za ulogom civilnog društva u izgradnji snažne demokratije i prosperiteta na Zapadnom Balkanu“, navodi se u 13. zaključku.

Prošle nedelje, OCD su pozvale lidere Berlinskog procesa da donesu konkretne zaključke kako bi se uzdržali od svih vrsta direktne i indirektne represije civilnog društva. Zvanični dokument ne sadrži predložene zaključke.

Prema 16. zaključku, učesnici Zapadnobalkanske šestorke istakli su svoju posvećenost regionalnoj saradnji u dogovorenoj Zajedničkoj deklaraciji za reafirmaciju dobrosusedskih odnosa i regionalne saradnje.

„Učesnici Zapadnobalkanske šestorke su priznali da su dijalog i konstruktivni pristupi ključni za rešavanje nerešenih bilateralnih pitanja. Oni su podsetili na obaveze koje su preuzeli lideri zapadnobalkanske šestorke i zemlje učesnice na Samitu Berlinskog procesa u Beču 2015. kao i na Samitu u Londonu 2018. godine, kao što je rešavanje bilateralnih pitanja u duhu dobrosusedstva“, zaključuje se u ovom zaključku. 

Ostali zaključci pokrivali su oblasti mladih, nauke i obrazovanja, povezanosti i transporta, energetike, klimatske politike i zelene agende, hrane i poljoprivrede, socijalne politike, inkluzije, roda i ravnopravnosti, migracija i bezbednosti.

U zaključku, učesnici su istakli želju za nastavkom Berlinskog procesa kako bi se iskoristio puni potencijal unapređene i inkluzivne regionalne saradnje.

Povezani članci

Han: Dogovor pišu Beograd i Priština

EWB

Kontroverze oko izveštaja Evropskog parlamenta o Srbiji: Pritisci na poslanike prvi put u tekstu

EWB

Fajon: U EU kovid pasoš ne može vakcina koju EMA nije odobrila

EWB