BRISEL – Srbija nije napravila nikakav napredak u oblastima koje su ključne za članstvo u EU, dok je Kosovo čvrsto posvećeno pristupanju Uniji, navodi se u izveštajima o Srbiji i Kosovu koje je danas usvojio Odbor za spoljne poslove Evropskog parlamenta. Istovremeno, obe strane pozvane su da nastave dijalog o normalizaciji odnosa.
Ovi dokumenti, koje su sastavili izvestioci EP za Srbiju i Kosovo, Tonino Picula i Riho Teras, predstavljaju stav Evropskog parlamenta o izveštajima o Srbiji i Kosovu Evropske komisije za 2023. i 2024, i nakon što su usvojeni u Odboru za spoljne poslove biće poslati na glasanje poslanicima u EP na plenarnoj sednici.
Žaljenje što je Vlada Srbije propustila šansu da ispuni studentske zahteve
“Srpske vlasti treba da pokažu snažnu političku volju i doslednost u sprovođenju reformi koje su vezane za EU i da nedvosmisleno informišu građane o EU i evropskom putu Srbije”, navodi se u izveštaju koji je usvojen sa 55 glasova za, 13 protiv i 8 uzdržanih.
U dokumentu se ukazuje da Srbija ima “dobar nivo pripremljenosti” kada je reč o makroekonomskoj stabilnosti i fiskalnoj disciplini, ali se sa zabrinutošću konstatuje da postoji ograničen ili da ne postoji nikakav napredak u ispunjavanju kriterijuma za članstvo u EU u ključnim oblastima, poput vladavine prava, slobode medija, reforme javne uprave, kao i u usklađivanju sa spoljnopolitičkim pozicijama Unije.
Kako se naglašava, činjenica da Srbija “nastavlja da održava bliske odnose sa Rusijom”, izaziva zabrinutost u vezi sa njenom strateškom orijentacijom. Stoga, EU se poziva da “preispita obim finansijske pomoći Srbije ako zemlja nastavi da podržava antidemokratske ideologije i ne bude podržavala sankcije EU u domenu opšte spoljne i bezbednosne politike”.
U dokumentu se podseća da opšti tempo pristupnih pregovora sa EU takođe zavisi od posvećenosti Srbije dijalogu između Beograda i Prištine, “koji se mora voditi u duhu dobre volje u cilju zaključivanja pravno obavezujućeg sporazuma zasnovanog na međusobnom priznanju”.
Takođe, izražava se zabrinutost zbog “pomirljivog pristupanja Evropske komisije prema Srbiji, uprkos činjenici da država godinama nazaduje u domenu vladavine prava, demokratije i osnovnih prava, kao i da ima destabilizujući uticaj na ceo region”.
Naglašavajući da “nivo korupcije u Srbiji predstavlja veliku prepreku za njen proces prostupanja EU”, poslanici u EP pozivaju na pokretanje “punih i transparentnih pravnih postupaka, kao i zvanične istrage” o padu nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu, kao i na pokretanje nepristrasne istrage o navodima da je korišćena protivzakonita tehologija za kontrolu masa protiv demonstranata.
Istovremeno, izražava se duboka zabrinutost zbog “sistemskih problema” naglašenim tokom studentskih i drugih protesta u Srbiji, kao što su pitanja koja se tiču građanskih sloboda, podele vlasti, korupcije, zaštite životne sredine, te institucionalne i finansijske transparentnosti.
N1 prenosi da se u izglasanom tekstu izveštaja takođe odbacuju tvrdnje predstavnika vlasti Srbije o “obojenoj revoluciji”, te da se snažno osuđuju nezakonita hapšenja i proterivanja građana EU, kao i javno objavljivanje ličnih podataka građana EU od strane osuđenih ratnih zločinaca, zajedno sa govorom mržnje usmerenim protiv nacionalnih manjina.
Govoreći o izveštaju, Tonino Picula, izvestilac EP za Srbiju i poslanik grupe Socijalista i demokrata u Evropskom parlamentu, ocenio je da “dugotrajna politička kriza, intenzivirana nedostatkom napretka u ispunjavanju suštinskih kriterijuma kao što su borba protiv korupcije, vladavina prava, sloboda medija i izborna reforma, imaju direktan uticaj na napredak Srbije ka članstvu u EU”.
“Srbija predugo pokušava da maksimalno iskoristi sredstva EU, istovremeno zanemarujući naše osnovne vrednosti i našu geopolitičku orijentaciju. Proces proširenja zasnovan je na zaslugama, a napredak Srbije može imati pozitivan uticaj na region”, konstatovao je Picula.
Prema njegovom mišljenju, EP jasno poručuje:”Demokratija, vladavina prava, borba protiv korupcije, borba protiv dezinformacija, sloboda medija – to je ono što EU očekuje od Srbije, to je ono što zahtevaju građani Srbije”.
Grupa Socijalista i demokrata u EP saopštila je da izveštaj usvojen u Odboru za spoljne poslove EP “potvrđuje da je situacija u Srbiji alarmantna”.
Poziv da se bez odlaganja ukinu kaznene mere Evropske unije nametnute Kosovu
“Kosovo je postiglo značajan napredak u sprovođenju izborne reforme, jačanju ekonomske održivosti i zaštiti osnovnih prava, ali ostaju problemi u pravosudnoj reformi, slobodi medija, efikasnosti javne uprave i digitalizaciji javnih usluga”, navodi se u izveštaju o Kosovu, koji je usvojen sa 48 glasova za, 19 protiv i 6 uzdržanih.
U dokumentu se takođe ukazuje da dijalog Beograda i Prištine još nije doneo očekivane rezultate, kao i da je “odlučnost Kosova da se pridruži Evropskoj uniji konstantna, a svi napori da se Kosovo izvuče iz ‘sive zone’ u interesu su i Kosova i EU.
Takođe, pruža se puna podrška prijavi Kosova za članstvo u Savet Evrope, njegovoj strateškoj nameri da se pridruži NATO programu Partnerstvu za mir, kao i nastojanjima da postane član drugih međunarodnih organizacija.
Izveštaj sadrži i poziv da se bez odlaganja ukunu kaznene mere Evropske unije prema Kosovu, “koje više nisu opravdane budući da je Kosovo ispunilo zahteve EU”.
Riho Teras, izvestilac EP za Kosovo, ocenio je da je “jasno da je potreban novi momentum integraciji Kosova u EU”, kao i da “nam treba novo poglavlje u pregovorima Prištine i Beograda”.
“Izuzetno je pozitivno što se u političkom pejsažu Kosova sve glavne stranke snažno zalažu za integraciju u EU. Budućnost Kosova je u evropskoj porodici i zajedno ćemo raditi na reformskom programu, jer svako buduće pristupanje (Uniji) mora biti zasnovano na zaslugama”, poručio je Teras.