BEOGRAD – Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula nastavio je trodnevnu posetu našoj državi odvojenim sastancima sa predstavnicima vlasti i opozicije u Narodnoj skupštini, uključujući predsednicu parlamenta Anu Brnabić. Kako je saopštila Skupština, narodni poslanici iz redova vlasti uputili su zamerke na račun nacrta Piculinog izveštaja o Srbiji dok su opozicioni poslanici govorili o “razmerama političke krize u kojoj se nalazi Srbija”.
Brnabić je na konferenciji za medije na pitanje hrvatskog RTL-a “zašto se nije rukovala sa Piculom” rekla: “da, rukovala sam se Piculom, žao mi je ako vas protokol nije uveo na vreme”. Ona je, takođe, istakla da je Toninu Piculi za nacrt izveštaja o Srbiji prenela da je “sraman i pun dezinformacija”.
“Nadam se da će kao rezultat posete moći da nađe neku činjenicu. Ne znam ko bojkotuje, kada se skoro svaka poslanička grupa srela sa njim. Nisu se sa njim videli Vučić i Vučević, ali ne moraju da se viđaju ni sa kim iz EP jer je za njega nadležan naš parlament”, rekla je predsednica Narodne skupštine, preneli su pojedini mediji.
Podsetimo, Brnabić je uoči Piculinog dolaska u Beograd takođe izjavila da je njegova njegova ocena u izveštaju o Srbiji “sramota”.
Narodni poslanici vladajućih stranaka izrazili nadu da će finalni izveštaj biti uravnotežen
Iz Narodne skupštine je saopšteno da su sastanku Tonina Picule sa poslanicima vlasti prisustvovali predstavnici Srpske napredne stranke, Socijalističke partije Srbije, Socijaldemokratske partije Srbije, Saveza vojvođanskih Mađara i Stranke pravde i pomirenja.
“Predstavnici poslaničkih grupa, koji čine vladajuću koaliciju u Narodnoj skupštini, izneli su svoje zamerke na Nacrt teksta izveštaja o Srbiji, kojima, po njihovom mišljenju, nije mesto u istom ili koje nisu istinite, kao i izostavljanje onih aktivnosti koje su sprovedene u Srbiji, a nisu uzete u obzir”, navodi se u saopštenju.

Dodaje se da se na “sastanku se razgovaralo o usklađivanju spoljne politike Srbije sa spoljnom politikom EU, stanju pravosuđa u Srbiji, protestima i njihovim efektima na društvo, nasilju u društvu, radu na unapređenju izbornih zakona prema ODIHR preporukama, položaju i pravima nacionalnih manjina, a iznad svega potrebi vraćanja dijaloga u društveni diskurs i normalizaciji rada Narodne skupštine, kako bi se donela zakonska rešenja važna za stabilizaciju prilika u zemlji, ali i za evropski put Srbije”.
U saopštenju se ističe da su poslanici vladajuće većine izrazili nadu da će izveštaj biti uravnotežen kada se bude našao pred poslanicima EP, kao i da će imati pozitivnog uticaja na proces evropskih integracija naše zemlje”.
“Picula je izrazio zadovoljstvo što je do sastanka došlo u ovom formatu i istakao da su ozbiljne konsultacije sa parlamentarcima preduslov uspešnosti rada na izveštaju, koji je tek započeo i koji će sublimirati stavove različitih opcija, ekonomske zajednice, predstavnika medija i civilnog društva. On je izrazio nadu da će izveštaj o Srbiji biti bolji, kompleksniji i što je najvažnije rezultat kompromisa, odnosno, zlatnog standarda Evropskog parlamenta”, ističe se u saopštenju Narodne skupštine.
Opozicija: Do krize je došlo zbog nepostojanja vladavine prava
Narodna skupština saopštila je da su na sastanku sa Piculom narodni poslanici iz redova opozicije Marinika Tepić (SSP), Zdravko Ponoš (SRCE), Biljana Đorđević (ZLF), Borko Stefanović (SSP), Pavle Grbović (PSG) i Đorđe Stanković (NPS), izneli stav da je do trenutne situacije došlo zbog nepostojanja vladavine prava, uslova za fer i demokratske izbore, nefunkcionisanja institucija i nedovoljne slobode medija.

“Saglasni su da je prelazna vlada jedino rešenje koje bi moglo da dovede do političke artikulacije i dijaloga. Oni su naglasili da se poseta izvestioca odvija u trenutku kada tužilaštvo ispituje rad nevladinih organizacija u Srbiji, a u Novom Sadu se dogodilo hapšenje opozicionih odbornika nakon izbora gradonačelnika Novog Sada, što je čini posebo delikatnom. Sagovornici su složni u stavu da politička kriza usporava Srbiju na njenom putu ka članstvu u zajednicu evropskih zemalja što, kako smatraju, mora da ostane glavni spoljnopolitički cilj zemlje”, navodi se u saopštenju.
Pavle Grbović: Razgovaralo se i o načinu na koji EU može da pomogne u prevazilaženju problema
Govoreći o susretu opozicionih poslanika sa izvestiocem EP za Srbiju, Pavle Grbović, narodni poslanik Pokreta slobodnih građana, navodi za EWB da je sastanak bio veoma konstruktivan i glavne teme su se ticale aktuelne političke krize u Srbiji, naše evropske perspektive i načina na koji EU može da pomogne u prevazilaženju problema.

“U ime Pokreta slobodnih građana izneo sam stav da je pored Evropskog parlamenta , neophodna mnogo konkretnije delovanje Evropske komisije. Dobro je što je i u okviru same Unije sazrela svest da je prošlo vreme ekskluzivnosti i da je važno da Srbija kao najveća zemlja Zapadnog Balkana bude deo evropske porodice, ali da je pre toga neophodno da se njen nivo demokratskog razvoja i stepena slobode medija i nezavisnosti institucija upodobi sa evropskim kriterijumima”, ukazuje Pavle Grbović.
Prema Grbovićevim rečima, PSG se “neće ni izvinjavati niti menjati svoje jasno izražene stavove po pitanju ruske agresije na Ukrajinu, niti će odustati od ideje da Srbija treba da učestvuje u stvaranju sistema kolektivne bezbednosti Evrope, ali to može da učini samo Srbija koja je u miru sa sobom i sa svojim susedima, što se ne može reći za vlast SNS”.
“Zbog toga je neophodno da se pre svega ispune studentski zahtevi i da se formiranjem prelazne ekspertske Vlade normalizuje atmosfera u društvu kako bi se omogućili pravi i slobodni izbori”, zaključuje Grbović.
Borko Stefanović: Informisali smo gospodina Piculu o organizovanom napadu režima na NVO
Sumirajući susret sa izvestiocem EP za Srbiju, Borko Stefanović, narodni poslanik Stranke slobode i pravde, navodi za EWB da se razgovaralo o “ogromnoj krizi u Srbiji koju je stvorio korumpirani režim kao i o samom Izveštaju poslanika EP i izvestioca o Srbiji”.
“Imali smo priliku da gospodina Piculu informišemo o nasilju režima, hapšenju opozicionara u Novom Sadu i organizovanom napadu na NVO od strane režima sa sve laptopovima iz MUP-a sa nalepnicom USAID-a”, poručuje Borko Stefanović.

Podsetimo, Picula je prošle sedmice na sednici Odbora za spoljne poslove Evropskog parlamenta predstavio nacrt izveštaja o Srbiji u kojem se konstatuje da se država, uprkos određenom napretku, i dalje suočava sa značajnim izazovima, uključujući unutrašnji polički dijalog, jačanje vladavine prava i reformi u borbi protiv korupcije, postizanje sveobuhvatnog sporazuma o normalizaciji sa Kosovom, kao i puno usaglašavanje sa spoljnom politikom Evropske unije
Dokument sadrži i osvrt na aktuelnu političku i društvenu krizu u Srbiji. U tom kontekstu, izražava se “duboka zabrinutost oko sistemskih pitanja naglašenih tokom studentskih protesta, poput pitanja u vezi sa građanskim slobodama, institucionalnom i finansijskom transparentnošću i odgovornošću”.