BEOGRAD – Zuzana Mihalkova Šutiakova, šefica Sektora za Zapadni Balkan u Evropskoj službi za spoljne poslove (EEAS), posetila je danas Narodnu skupštinu Srbije gde je na odvojenim sastancima razgovarala sa potppredsednicom Skupštine i predsednicom parlamentarnog Odbora za evropske integracije Elvirom Kovač, sa predstavnicima grupa koje čine parlamentarnu većinu, kao i sa predstavnicima opozicionih poslaničkih grupa. Glavne teme sastanaka bile su reforma izbornog zakonodavstva u Srbiji, stanje medija, borba protiv korupcije, napredak u poglavljima 23 i 24, te nastavak dijaloga Beograda i Prištine.
Mihalkova Šutiakova je nedavno stupila na ovu funkciju unutar EEAS-a, čijim radom rukovodi visoki predstavnik Evropske unije Đuzep Borelj.
Narodna skupština saopštila je da je Elvira Kovač upoznala sagovornicu sa načinom rada parlamenta i Odbora za evropske integracije, naglasivši da se Srbija nada otvaranju klastera 3 u pristupnim pregovorima sa Unijom. Ona je takođe informisala Zuzanu Mihalkovu Šutiakovu o metodologiji koja se primenjuje u Narodnoj skupštini prilikom razmatranja izveštaja Evropske komisije i rada samog Odbora za evropske integracije, te istakla saradnju sa civilnim sektorom koji deluje u okviru Nacionalnog konventa o EU.
Elvira Kovač: Parlament posvećen reformi izbornog procesa
Potpredsednica Narodne skupštine je sagovornici prenela i da Srbija ostaje posvećena dijalogu o normalizaciji odnosa sa Prištinom, ukazujući da “prava Srba i nealbanaca na Kosovu i Metohiji nisu garantovana, a svakodnevni život je ugrožen”.
Takođe, parlament je posvećen reformi izbornog procesa i implementaciji ODIHR preporuka, a uskoro se očekuje da Radna grupa za unapređenje izbornog procesa predstavi konkretne predloge ove reforme, dodala je Kovač. Ona je najavila da se očekuje da Narodna skupština donese i svoj godišnji plan rada, kao i da se nastavljaju reformski procesi u društvu, u skladu sa aktuelnom reformskom agendom.
Predstavnici poslaničkih grupa koje čine parlamentarnu većinu razgovarali su u Narodnoj skupštini sa šeficom Sektora za Zapadni Balkan u Evropskoj službi za spoljne poslove Zuzanom Mihalkovom Šutiakovom, o prioritetima na političkoj agendi Srbije i evropskom putu Srbije i celog regiona Zapadnog Balkana.
Sa poslanicima vlasti o sankcijama Rusiji, dijalogu Beograda i Prištine
Tokom sastanka sa Mihalkovom Šutiakovom, narodni poslanici vladajućih stranaka su ocenili da je neophodan pozitivan signal EU, kako bi se dao zamajac daljim integracijama Srbije, imajući u vidu da dve godine nije otvoren novi pregovarački klaster, što utiče i na rast evroskepticizma kod građana Srbije.
Kako se navodi o saopštenju, na sastanku je bilo reči i o pitanjima usklađivanja spoljne politike Srbije sa EU i o uvođenju restriktivnih mera prema Rusiji, za šta su predstavnici parlamentarne većine naveli da Srbija, zbog sopstvenog iskustva života građana pod sankcijama, neće uvoditi restriktivne mere, ali da podržava teritorijalni integritet i suverenitet Ukrajine.
Normalizacija odnosa Beograda i Prištine i nastavak dijaloga bitna je tema sa aspekta stabilnosti celog regiona, ali i napretka u evropskim integracijama Srbije, složili su se narodni poslanici i ukazali da “režim Aljbina Kurtija i privremene institucije u Prištini sve rade kako bi Srbi napustili teritoriju Kosova i Metohije i kako bi se etnički očistilo to područje od Srba i nealbanskog stanovništva”.
Sastanku su prisustvovali Nevena Đurić (SNS), Dunja Simovović Bratić (SPS), Branimir Jovanović (SDPS), Života Starčević (JS), Stefan Krkobabić (PUPS) i Elvira Kovač (SVM).
Tijana Perić Diligenski: Šutiakova istakla da je potreban ‘jak dijalog’ o litijumu i da razume našu zabrinutost povodom ovog pitanja
Predstavnici opozicionih poslaničkih grupa su u razgovoru sa Zuzanom Mihalkovom Šutiakovom preneli stav da je u Srbiji neophodno unapređenje vladavine prava, slobode medija i slobode izbora. U razgovoru su učestvovali Miroslav Aleksić, predstavnik Narodnog pokreta Srbije, Goran Petrović, u ime Stranke slobode i pravde, Tijana Perić Diligenski, predsednica stranke Srbija centar, Biljana Đorđević iz Zeleno-levog fronta, Zoran Lutovac, u ime Demokratske stranke, samostalni poslanik Šaip Kamberi i Ahmedin Škrijelj iz SDA Sandžaka.
Sumirajući utiske sa sastanka sa Zuzanom Mihalkovom Šutiakovom, narodna poslanica i potpredsednica stranke Srbija centar Tijana Perić Diligenski, navodi za European Western Balkans da je “gospođa Šutiakova istakla da je za Evropsku uniju politika proširenja prioritet, o čemu svedoče i napori Unije usmereni ka zatvaranju Pregovaračkog poglavlja 24 za Crnu Goru”.
“Ona je izjavila da je vladavina prava i pregovaračko poglavlje 23 ključno za pristupanje zemalja Zapadnog Balkana Evropskoj uniji. Posebna pažnja na sastanku bila je posvećena korupciji, političkom uplivu u rad pravosudnih organa i zabrinutosti opozicije zbog projekta Jadar. Opozicioni poslanici su izneli stav da se stiče utisak da je litijum cena za odsustvo vladavine prava u Srbiji. Šutiakova je istakla da je potreban ‘jak dijalog’ o litijumu i da razume opozicionu zabrinutost povodom ovog pitanja”, precizira Tijana Perić Diligenski.
Zoran Lutovac: Da bismo izašli iz začaranog kruga potrebno je da EU podržava demokratske procese, a ne stabilokratiju
Govoreći na istu temu za naš portal, narodni poslanik i predsednik Demokratske stranke Zoran Lutovac, ukazuje za EWB da je “razgovor bio sasvim otvoren, sa fokusom na vladavinu prava u okviru ispunjavanja kriterijuma za evropske integracije”.
“Suštinski problem na koji sam ukazao jeste to što Vučićev režim nije zainteresovan za ispunjavanje kriterijuma jer bi to značilo kraj njegove vladavine. Naime, ako imamo slobodne i poštene izbore, slobodne institucije i medije Vučićev režim neće više biti na vlasti. Dakle, njemu nije u interesu da ispunjava kriterijume EU. Da bismo izašli iz začaranog kruga potrebno je da EU podržava demokratske procese, a ne stabilokratiju – stabilnost koju garantuje autokrata gazeći evropske vrednosti i principe”, precizira Zoran Lutovac.
Kako je saopšteno, predsednik Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić je na sastanku ocenio da je “vreme da proevropska opozicija u Srbiji postane ozbiljan partner Evropskoj uniji, jer samo proevropska opozicija može biti garant iskrenih i pravih reformi“.