BEOGRAD – Pojedini poslanici u Evropskom parlamentu, nevladine organizacije i opozicioni političari osudili su jučerašnji upad policije u nekoliko organizacija civilnog društva u potrazi za dokazima o nenamenskom trošenju novca USAID-a. Kako se ističe u saopštenjima i objavama na X društvenoj mreži, takva praksa predstavlja nastavak represije vlasti nad civilnim sektorom.
Podsetimo, policija je, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, juče ušla u prostorije Građanskih inicijativa, Crte, Fondacije Trag i Centra za praktičnu politiku, a nešto kasnije i u prostorije Krovne organizacije mladih. VJT je saopštilo da je naložilo da se od ovih nevladinih organizacija u Srbiji uzme sva dokumentacija u vezi sa donacijama Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), kao i da se obave razgovori sa odgovornim licima tih NVO u vezi trošenja sredstava iz donacija.
Reagujući na takvu akciju policije i VTJ, Alesandra Moreti, italijanska poslanica grupe Socijalista i demokrata u Evropskom parlamentu, objavila je na X da se radi o zastrašivanju.
“Mirni protesti se nastavljaju za Srbiju koja će biti slobodnija od korupcije i koja će se čvrsto temeljiti na vladavini prava. Pratimo epizode zastrašivanja od strane vladinih zvaničnika prema važnim NVO, uključujući Crtu. Represija nije kompatibilna sa demokratijom”, poručila je Moreti, koja je i zamenica predsedavajućeg Delegacije EP za odnose sa Srbijom.
Peaceful protests continue for a #Serbia freer from corruption and based solidly on the rule of law. We are monitoring episodes of intimidation by government authorities towards important NGOs including @CRTArs. Repression is not compatible with democracy. @TheProgressives
— Alessandra Moretti (@ale_moretti) February 26, 2025
U sličnom tonu, Slovenac Matjaž Nemec, takođe poslanik grupe Socijalista i demokrata u EP, ocenio je da “zabrinjava eskalacija represivnih mera protiv NVO od strane srpskih vlasti”.
“Targetiranje organizacija civilnog društva poput Crte, koja se dugo zalaže za transparentnost i demokratsku kulturu, udžbenički je primer represije. Ućutkati pune ulice kritičkih glasova je nemoguće i antidemokratski”, napisao je Nemec u objavi na X.
Tijs Rojten, holandski poslanik iz grupe Socijalisti i demokrata u EP, konstatovao je da ukoliko EU ne bude reagovala “Vučićev režim nastaviće svoj obračun sa osnovnim slobodama i civilnim društvom”. On je pružio “punu podršku” Crti, Fondaciji Trag i Centru za praktičnu politiku.
Upad oružanih pripadnika Uprave kriminalističke policije u prostorije organizacija civilnog društva osudio je i Nacionalni konvent o Evropskoj uniji (NKEU).
“Smatramo da je ova akcija, sprovedena na osnovu naredbe Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, pod izgovorom provere trošenja sredstava USAID-a, politički motivisana u cilju zastrašivanja i pritiska na organizacije i pojedince koji se kritički odnose prema odlukama i potezima vlasti. U trenutku kada građani širom Srbije izlaze na ulice zahtevajući poštovanje zakona i odgovornost institucija, ovakve istrage šalju poruku da se umesto zalaganja za uspostavljanje dijaloga, vlast odlučuje za zastrašivanje i pokušaj suzbijanja kritičkog glasa”, navodi se u saopštenju NKEU.
NKEU je pozvao Tužilaštvo da hitno objasni šta je zakonski osnov za ovu akciju i jasno obrazloženje o kriterijumima na osnovu kojih su ove organizacije postale predmet istrage, posebno imajući u vidu da javnosti nisu predočeni dokazi da su američke vlasti ovu istragu zatražile ili inicirale.
Saopštenje NKEU:
Reakcija nkeu povodom akcije zastrašivanja organizacija civilnog društva
Nacionalni konvent o Evropskoj uniji (NKEU) osuđuje upad naoružanih pripadnika Uprave kriminalističke policije u prostorije pet organizacija civilnog društva među kojima su i članice NKEU…
— Nacionalni konvent o Evropskoj uniji
![]()
(@NKEUSrbija) February 26, 2025
Reagovala je i Beogradska otvorena škola, koja je navela da “provera finansijskog poslovanja svih pravnih lica u Srbiji, samim tim i organizacija civilnog društva, neometano može sprovesti u skladu sa postojećim propisima, bez neprimerene demonstracije sile i vršenja pritiska”.
“Naročito je zabrinjavajuća orkestrirana medijska kampanja koja prati ovu istragu, a koja ima za cilj da u javnosti diskredituje rad organizacija civilnog društva zbog same saradnje sa USAID-om. Smatramo da je važno podsetiti da su najveći primalac donacija USAID-a upravo državni organi Republike Srbije, da je USAID u Srbiji radio isključivo na poziv i u saradnji sa organima Republike Srbije, da se svi ugovori o finansiranju projekata organizacija civilnog društva registruju u Poreskoj upravi i da se sve uplate deviznih donacija od USAID-a, za sve projekte, po zakonu, uvek prodaju Narodnoj banci i tako ulaze u devizne rezerve Srbije”, napominje Beogradska otvorena škola.
Akciju su osudile i opozicione stranke, uključujući Stranku slobode i pravde, Demokratsku stranku i Narodni pokret Srbije.
Prema mišljenju Pavla Grbovića, predsednika Pokreta slobodnih građana, nakon hapšenja opozicionih odbornika i poslanika, “represija se nastavlja nad organizacijama civilnog društva koje su poslednjih godina bile najaktivnije i najglasnije u odbrani od podrivanja institucija, gaženja prava građana i krađe izbora”.
Zeleno-levi front reagovao je na akciju tužilaštva i policije saopštenjem u kojem se ističe da očekuje da policija i Bezbednosno-informativna agencija izvrše pretres Vlade Srbije, Skupštine Srbije, Vrhovnog suda i svih ministarstava koja su koristila sredstva USAID-a.