BEOGRAD – Druga po redu Beogradska bezbednosna konferencija zvanično je otvorena u sredu u , pod naslovom “Rekonstrukcija globalnog (ne)reda. Tokom trodnevne konferencije učesnici će razgovarati o temama rata u Ukrajini, regionalnoj bezbednosti, proširenju EU 20 godina nakon Samita u Solunu, konceptu zarobljene države.
Konferenciju je zvanično otvorio direktor Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP) Igor Bandović. On je rekao da se ovogodišnja konferencija održava u toku druge godine rata u Ukrajini i novog sukoba na Bliskom istoku, ali i brojnim izazovima u regionu Zapadnog Balkana.
“Svet je sve više u stanju nereda, otuda i naziv “Rekonstrukcija globalnog (ne)reda”, ocenio je Bandović, dodajući da je konferencija prilika da se nađu neki odgovori na globalne i regionalne izazove.
Objasnio je da se ove godine tema dijaloga Beograda I Prištine ne nalazi među temama konferencije, nakon prošlogodišnjeg pokušaja da se dovedu sagovornici sa Kosova, kojima je u poslednjem trenutku zabranjen ulazak u Srbiju.
On je spomenuo i da na konferenciji neće učestvovati predstavnici Vlade Srbije, koji su otkazali učešće nekoliko dana uoči konferencije.
“Naša želja bila je i da se ministri iz vlade Srbije priključe diskusijama. Nažalost, nekoliko dana pre konferencije, kao po komandi, počeli su da otkazuju učešće na Beogradskoj bezbednosnoj konferenciji. Nedostatak dijaloga se ogleda u nedostatku ideja”, ocenio je Bandović.
Tokom otvaranja prikazan je film o Milovanu Milovanoviću srpskom državniku sa početka 20. veka. Srđan Cvijić, predsednik Međunarodnog savetodavnog odbora Beogradskog centra za bezbednosnu politiku, ocenio je da je Milovanović možda najznačajniji srpski političar tog vremena, nepravedno zaboravljen. Kako je ocenio, Milovanovićeva ideja da o Srbiji kao najbližem partneru zapadnih država, ideja je koju bi trebalo slediti i danas.
“Ovogodišnja konferencija je posvećena je Milovanu Milovanoviću, diplomati i državniku. Milovanović je voleo pomorske metafore, smatrao je da Srbija treba da se veže za veći brod da bi našla sigurnu luku. Rusija u ovom trenutku nije taj brod”, zaključio je Cvijić.
Trodnevna konferencija baviće se temama budućnosti Ukrajine nakon rata, reformi UN, Evropskom političkom zajednicom, fenomenom zarobljene države i mnogim drugim. Tokom konferencije biće održano 20 panela i pratećih događaja, sa više od 80 govornika i više od 500 registrovanih učesnika. Novina ovogodišnje konferencije je i program BSC za mlade lidere. „Naša stalna misija je da izaberemo i damo šansu novoj generaciji demokratskih stručnjaka i lidera regiona koji će nastaviti viziju i vrednosti koje Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP) promoviše u svom radu i aktivnostima.