BRISEL – Neophodno je ojačati mehanizam uslovljavanja koji reguliše pristup zemalja kandidata fondovima Evropske unije kako bi se obezbedila imeplementacija i nastavak reformi u oblasti vladavine prava, slobode medija i demokratskih standarda, navodi se u pismu poslanika Evropskog parlamenta upućenog predsednici Evropske komisije, komesarima za proširenje i pravosuđe.
Kako se navodi u pismu u koje je European Western Balkans imao uvid, poslanici predlažu i proširenje ovlašćenja Evropskog javnog tužilaštva i na zemlje kandidate.
“Verujemo da ovlašćenja Evropskog javnog tužilaštva mogu sprečiti zloupotrebu fondova EU u zemljama kandidatima baš kao što to čine u državama članicama, dok istovremeno jačaju vladavinu prava i osiguravaju nezavisnost istraga i krivičnog gonjenja krivičnih dela u vezi sa EU fondovima”, navodi se u pismu.
U svetlu govora predsednice Evropske komisije u Bratislavi o novoj politici o četiri stuba politike proširenja, poslanici dodaju da bi trebalo u to uključiti i kredibilan mehanizam uslovljavanja koji sprečava demokratsko nazadovanje i unapređuje reformske procese u zemljama kandidatima.
“Ovo je neophodno da bi se obezbedio kredibilitet politika EU i procesa proširenja, kao i da bi se ojačala pozicija EU u ovako napetim geopolitičkim okolnostima, posebno u odnosu na nedemokratske i autoritarne konkurente”, pišu poslanici Evropskog parlamenta, dodajući da je demokratsko nazadoanje izazov političkim ciljevima Evropske unije, kao i sve veća prepreka preko potrebnim reformama na Zapadnom Balkanu.
Zaključuju da bi uslovljavanje evropskih fondova sa kriterijumima vladavine prava trebalo da bude prioritet i za ovu ali i narednu Evropsku komisiju.
Među potpisnicima ovog pisma su Klemen Grošelj, Katalin Češ, Viola fon Kramon, Matjaž Nemec, Tajs Rojten, Tineke Strik, Tomas Vajc.