fbpx
European Western Balkans
Politika

Međak: Resor proširenja ne treba da dobije zemlja koja se graniči sa Zapadnim Balkanom

Vladimir Međak; Foto: EWB

BEOGRAD – Vladimir Međak, potpredsednik Evropskog pokreta u Srbiji, ocenjuje za naš portal da  je najbolje da resor proširenja u novom sazivu Evropske komisije ne dobije nijedna zemlja koja se graniči sa regionom Zapadnog Balkana, “niti ima interesa na Zapadnom Balkanu”.

“Imamo negativna iskustva sa poslednja dva komesara za proširenje – Varheljijem iz Mađarske i Hanom iz Austrije, gde je nacionalna vizura i politika imala značajan uticaj na njihov rad”, kaže Međak, komentarišući tvrdnje portala Euractiv da će resor proširenja i susedske politike biti najtraženiji posao u novom sazivu Evropske komisije.

Podsetimo, Euractiv navodi, na osnovu nezvaničnih informacija dobijenih iz diplomatskih krugova u Briselu i državama EU, da su za resor proširenja zainteresovane zemlje članice kao što su Austrija, Švedska i Grčka.

Međak za EWB dodaje da bi bilo značajno da taj resor dobije država koja “evropskim vrednostima, definisanim članom 2 Ugovora o EU, pri čemu  mislim prvenstveno na demokratiju i vladavinu prava, pridaje veliki značaj”.

“U toj situaciji bi se moglo očekivati da ne bi više bilo igranja sa demokratijom i vladavinom prava i njihovog ozbiljnog narušavanja u državama kandidatima, pre svega mislim na Srbiju, a da komesar za proširenje nastavlja da priča o napretku na putu ka EU bez ikakvog osvrta na probleme”, objašnjava naš sagovornik.

Međak izražava nadu da se “takva mimikrija koju smo imali poslednjih 5-8 godina neće nastaviti a na to može značajno uticati komesar za proširenje”.

“Ponavljam, Srbija je tokom pristupnih pregovora izgubila status demokratske i slobodne države i zabeležila sunovrat po pitanju korupcije i slobode govora, a da ni jedan od dva komesara za proširenje u tom periodu (2014-2024) nije reč o tom rekao izvan floskularnih poruka o značaju demokratije”, smatra  Vladimir Međak.

Prema Međakovom mišljenju: “Zaista je jedinstvena situacija da država kandidat za članstvo u EU vodi anti-EU kampanju u medijima i flertuje sa članstvom u BRIKS-u a da Evropska komisija povećava sredstva izdvojena za takvu državu i priča o ubrzanju pristupanja EU. To je nezabeležena situaciji u istoriji proširenja EU od 1973, godine naovamo. Zato je pitanje resora za proširenje od presudnog značaja, ukoliko želimo da Srbija zaista postane članica EU a ne da samo simuliramo proces kao do sada”.

Podsetimo, i nemačka analitičarka Johana Dajmel ocenila je za EWB da je veoma važno da resor u EK koji se odnosi na proširenje preuzme “država koja nije pristrasna, koja je politički i diplomatski iskusna, i koja se jasno zalaže za evropske vrednosti”. Prema mišljenju Dajmel, Švedska bi bila “dobar kandidat”.

Ocenjujući rad Olivera Varheljija, koju je funkciju komesara za proširenje i susedsku politiku, obavljao u proteklih pet godina, Johana Dajmel je konstatovala da je on “sprovodio ne-proširenje, od čega su, takođe, imale koristi neke druge države članice EU, jer nije postojala ambicija u velikom delu EU da se postigne konkretan napredak u proširenju”.

Povezani članci

Koalicija za slobodu medija upozorava da nacrti medijskih zakona odstupaju od Medijske strategije

EWB

Oštre reakcije vlasti na rezoluciju Evropskog parlamenta

EWB

Ponovo aktiviran Budžetski fond za nacionalne manjine

EWB