BEOGRAD – Ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović ocenila je da će fleksibilnija pravila trgovine u panevropsko-mediteranskoj regiji (PEM), koje je ove nedelje predložila Evropska komisija, bitno olakšati izvoz u EU pod preferencijalnim uslovima.
Nova pravila predložena su u cilju bržeg oporavka od ekonomskih posledica pandemije COVID-19.
Kako je za Politiku rekla Joksimović, revidirana pravila u najvećoj mogućoj meri obuhvataju interese većine privrednih grana Srbije, kao i naših najznačajnijih trgovinskih partnera. Posebno imajući u vidu dominantan značaj evropskog tržišta za ukupan obim naše spoljnotrgovinske razmene, a naročito u pogledu konkurentnosti i izjednačavanja uslova za poslovanje na međunarodnom tržištu.
„Pravila su pojednostavljena i fleksibilnija u pogledu uslova za sticanje porekla robe i modernizovana u smislu prilagođavanja zahtevima svetske privrede. Poseban značaj, a to će znati naši izvoznici, ima uvođenje instituta pune kumulacije porekla i ukidanja zabrane povraćaja i oslobođenja od plaćanja carinskih dažbina na materijale bez porekla (osim za tekstil), čime se bitno olakšava preferencijalna trgovina“, rekla je Joksimović. Izmenjena pravila, dodaje, omogućiće srpskim kompanijama da lakše izvoze u EU pod preferencijalnim uslovima i obrnuto.
Ona smatra da će fleksibilnija pravila kumulacije doprineti lakšoj ekonomskoj integraciji i razvoju integrisanih lanaca snabdevanja u zemljama regiona koje ih primenjuju. Kako je objasnila, ovi trgovinski podsticaji za razvijanje većeg obima trgovine sa EU, s druge strane dovode i do povećanja kompetitivnosti EU u regionu. Kako kaže, u proceduralnom smislu, Savet EU treba da usvoji predloge, što će omogućiti EU da se dogovori sa trgovinskim partnerima o uvođenju novih pravila u relevantne sporazume.
Kako kaže, suštinu ove odluke i prednosti koja ona sa sobom nosi možda je najbolje objasniti na konkretnom primeru. Tako će pojedini poljoprivredni proizvodi, kao npr. biljke, voće i povrće za jelo, kafa, čaj i slično, koji su gajeni ili ubrani na teritoriji strane ugovornice, imati poreklo te strane ugovornice, čak i ako se uzgajaju od semena, lukovica, podloga, pupoljaka ili drugih delova živih biljaka uvezenih iz druge strane ugovornice.
Joksimović je naglasila da je izbrisan veliki broj specifičnih pravila i data je mogućnost korišćenja alternativnog pravila za sticanje porekla, čime se izvozniku daje mogućnost da bira lakši uslov za sticanje porekla.